"Izvanraspravno vijeće odbilo je žalbu kao neosnovanu jer je utvrdilo da je osumnjičeni sam i preko drugih osoba utjecao na neke svjedoke u istrazi", kazao je Hini glasnogovornik suda Krešimir Devčić.
Pojasnio je da u istrazi protiv Glavaša treba saslušati još 22
svjedoka te da Vijeće smatra kako zbog opasnosti od utjecaja na njih Glavaš treba ostati u pritvoru.
"Pravo je suda da donese takvu odluku", kratko je komentirao odluku jedan od Glavaševih branitelja Ante Madunić.
Jednomjesečni pritvor Glavašu određen je početkom prošlog tjedna, no pritvor može trajati i kraće ako istražni sudac prije isteka tog roka sasluša sve svjedoke.
Madunić očekuje da će se to i dogoditi, odnosno da će vrlo brzo prestati razlozi za pritvor.
On je, inače, danas posjetio Glavaša u zatvorskoj bolnici u koju je sinoć premješten iz zagrebačkog zatvora, nakon petog dana štrajka glađu.
"Glavaš nastavlja sa štrajkom. Dosta se dobro drži i još uvijek se ne primjećuje da mu je zdravlje narušeno", kazao je Madunić, ustvrdivši da je njegov branjenik "očito" premješten u bolnicu iz preventivnih razloga.
Glasnogovornik suda rekao je da bi sudac Posavec početkom idućeg tjedna mogao odlučiti o zahtjevu tužiteljstva da se Glavaš pritvori i zbog posebno teških okolnosti počinjenja kaznenog djela. Pojasnio je da je osumnjičenik već u pritvoru po jednoj osnovi te da nema razloga niti roka za hitno rješavanje drugog zahtjeva.
Glavaš je pred zagrebačkim sudom osumnjičen da je naredio ubojstvo dvojice i mučenje troje civila srpske nacionalnosti u Osijeku 1991.
Štrajk glađu započeo je u četvrtak, odmah po dolasku u zatvor jer smatra da je žrtva monitiranog procesa u tzv. slučaju selotejp u kojem ga se sumnjiči za povezanost s ubojstvima civila na obali Drave 1991. Istraga u tom slučaju pokrenuta je jučer na osječkom Županijskom sudu.