Obaveza paljenja dnevnih svjetala na automobila, koja je na snazi od 1. studenog prošle godine, traje do kraja ožujka, pa od ponedjeljka ne morate imati upaljena dnevna svjetla.
Odredba, koja stoji u članku 102. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, za vozače mopeda i motociklista vrijedi tijekom cijele godine pa oni i dalje moraju imati upaljena svjetla.
U slučaju da se vozači ne drže spomenute odredbe, morat će platiti kaznu od 30 eura.
Iako moderni automobili imaju automatsko paljenje dnevnih svjetala, hrvatski vozni park relativno je star pa ima popriličan broj vozila koja nemaju dnevna svjetla, nego moraju paliti kratka svjetla.
Biciklisti i vozači osobnog prijevoznog sredstva koji sudjeluju u prometu dužni su noću uvijek, a i danju u slučaju smanjene vidljivosti, biti označeni reflektirajućim prslukom ili reflektirajućom odjećom ili drugom reflektirajućom oznakom.
Također, pješaci koji se kreću kolnikom noću, a i danju u slučaju smanjene vidljivosti, moraju biti označeni nekim izvorom svjetlosti ili reflektirajućom materijom.
Kada je u pitanju zimska oprema, ona je u Hrvatskoj obvezna na zimskim dionicama javnih cesta od 15. studenoga do 15. travnja. Obvezna uporaba odnosi se na sve vrste motornih vozila bez obzira na vremenske uvjete i stanje kolnika, izuzev vozila oružanih snaga Republike Hrvatske.