Najljepše i najluđe godine drogirajući se, proveo je jedan tridesetogodišnjak, koji nam je ispričao svoju priču. Nakon osam godina otišao je u komunu. Ondje je proveo dvije godine i sada je čist oko godinu dana.
'Najviše su mi pomogli roditelji koji su me natjerali da se suočim s problemom i da odem potražiti pomoć. Onda zajednica koja mi je dopustila da se maknem od svega, da razmislim o svemu i da na kraju upoznam samoga sebe. I na kraju ja jer na kraju sam sebi možeš pomoći, nitko drugi ti ne može pomoći ako si sam ne pomogneš', kazao nam je bivši ovisnik i dodao kako je najvažnije da sami sebi priznamo da postoji problem. 'Drugo, dopustite drugima da vam pomognu i to je u principu to. Dopustite da vam se pomogne', zaključio je.
Koliko je borba s ovisnošću teška, najbolje zna Ana Šoštarić. Njezin 28-godišnji sin još uvijek je na odvikavanju. Roditeljima savjetuje da budu oprezni i uključeni u djetetov život. 'Kontrolirati djecu u odrastanju apsolutno! Bez obzira što on veli da je tu, nije teško to provjeriti. Vidjeti društvo u kojem se kreće, a konačno onda vidiš na njegovom ponašanju. Međutim, kada ti primjetiš na ponašanju onda vidiš da je zapravo već vlak jako daleko otišao', kazala nam je Ana.
Od stotinu ovisnika o drogama izliječi ih se samo 25
Najčešće nitko tko eksperimentira s drogama ni ne pomišlja da bi mogao postati ovisnikom. Koliko je to opasna igra potvrđuju i stručnjaci koji rade s ovisnicima. Svake godine raste i broj onih koji se odluče na liječenje, a prošle godine bilo ih je sedam tisuća. Na žalost neki se ne uspiju othrvati paklu droge. Utjecaj vršnjaka, zabava, dosada, bijeg od problema, znatiželja, sve su to najčešći su motivi zašto mladi konzumiraju droge, a da pritom ni ne razmišljaju kamo ih to može odvesti.
'Uzmite 100 opijatnih heroinskih ovisnika i stavite ih u bilo koji program liječenja; zamjenska terapija, psihijatrijske ustanove, komune, individualni rad, dakle bilo šta što možete zamislit. Od tih stotinu broj izliječenih je od 25 do 30. Ostali na žalost umiru', kazao nam je mr. sc. Siniša Zovko iz Hrvatskog crnenog križa.
Mnogi prekasno shvate koliko daleko su otišli. 'Period traženja pomoći je predug. Prolazi po par godina, pa čak šest do sedam godina, nekad i više. A u tom razdoblju se razvije i kriminalna slika, razvije se teška ovisnost i naravno da čovijek sve dublje i dublje tone', rekao nam je mr. Dubravko Klarić iz Ureda za suzbijanje zloporabe opojnih droga. Osim što ulaže milijune za borbu protiv droge, država surađuje sa školama, ali i udrugama koje pružaju konkretnu pomoć. Procjenjuje se da je s narkoticima svakodnevno, u bilo kojem smislu povezano više od 50 tisuća Hrvata.