Dobre vijesti

Kako je Hrvatskoj s neba palo gotovo milijardu kuna: "Proizvodnja je više nego dvostruko veća od planirane u prva tri mjeseca"

Hrvatska je već godinama veliki uvoznik energije, no sada se dogodio preokret! Od početka godine izvezli smo više struje nego što smo je uvezli.

Kišovite praznike nitko ne voli, ali ove godine građani se imaju razloga radovati sivim oblacima. Zahvaljujući velikoj količini padalina Hrvatska je u prva tri mjeseca ove godine bila neto izvoznik struje.

"Kad pada kiša, bujaju rijeke. A kad bujaju rijeke, HEP-ove hidroelektrane rade punom parom. Od početka siječnja do kraja ožujka ove godine proizvele su otprilike 30 posto više struje nego lani", izvijestio je reporter Dnevnika Nove TV Marko Biočina.

Kad je tako, energetska samodostatnost Hrvatske - raste. "Ova godina hidrološki je počela jako dobro. Proizvodnja je više nego dvostruko veća od planirane proizvodnje u prva tri mjeseca. To, naravno, smanjuje potrebu za uvozom skuplje električne energije", objasnio je ravnatelj EIHP-a Dražen Jakšić.

Prošle godine cijene struje otišle su u nebo. Dijelom je to bilo zbog rata u Ukrajini, ali dijelom i zbog velike suše. Lani je pritok vode u hidroelektrane bio za trećinu manji od prosjeka, a ove godine pak 15 posto veći!

Pročitajte i ovo Na europskom smo dnu Cijena električne energije raste, ali Hrvatska slabo koristi vrijedan resurs koji ima: "Ne razumijem u čemu je problem"

"Kad se to zbroji, ispada da smo ove godine dobili bitno više energije od kiše i snijega nego lani. Ta dodatna energija vrijedi oko 126 milijuna eura. Gotovo milijardu palo kuna nam je s neba", rekao je Biočina.

Građani to neće izravno osjetiti na svojim računima jer je cijena struje regulirana Vladinom uredbom. Ipak, neizravno će itekako imati koristi.

Pročitajte i ovo Za 427 korisnika Pojavila se vijest da će poskupjeti struja: Javili se iz HEP-a

"HEP je ostvario znatne gubitke u prošloj godini zbog kupnje skuplje uvozne električne energije, a prodaje po reguliranim cijenama koje su ispod tržišnih, zbog čega je akumulirani gubitak u HEP-u vrlo značajan. Ovo će na neki način pomoći prvenstveno HEP-u da smanji i prestane gomilati taj gubitak", kazao je Jakšić.

Bit će i manje potrebe za proračunske dotacije HEP-u. Taj novac potrošit će se na zdravstvo, školstvo... Ili gradnju solarnih elektrana koje nam trebaju kao idealni dodatak hidrocentralama. Jer kiša prije ili kasnije stane, a poslije nje uvijek dolazi sunce.

 

Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.

Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.