'Današnja je mornarica sposobna, opremljena, naoružana i predstavlja glavni instrument državne moći za obranu suverenosti i teritorijalnog integriteta i nacionalnih interesa na Jadranu. Međutim, mornaricu trebamo dalje razvijati i modernizirati', poručio je Hranj na današnjoj središnjoj svečanosti u povodu Dana HRM i 23. obljetnice osnutka HRM u Splitu.
On je pri tomu rekao kako su mornari svjesni da planovi modernizacije moraju biti u skladu s financijskim mogućnostima.
Pozvao je sve zainteresirane da se uključe u skorašnju javnu raspravu o nacrtu Dugoročnog plana razvoja oružanih snaga u razdoblju do 2024. godine i daju svoje prijedloge za razvoj i modernizaciju HRM-a.
Strasbourg uživao u hrvatskoj klapi!
'U novi ciklus razvoja i modernizacije HRM-a ulazimo kao članica NATO-a i EU, a to znači da pripadamo organizaciji koja uživa jamstvo kolektivne obrane i u takvom aranžmanu vjerojatnost praktične vojne ugroze je vrlo mala. Međutim, takva opcija ne smije isključiti potrebu za modernizacijom HRM-a, jer svijet danas postaje sve nestabilniji', kazao je Hranj.
Pri tomu je upozorio na krize 'u našem širem okruženju', Libiji, Egiptu, Siriji, Iraku i Ukrajini, koje se, po Hranju, mogu opisati kao 'jedno strateško iznenađenje', te se Hrvatska mora pripremati 'na neočekivana teška vremena'.
Komodor Hranj je također istaknuo kako se HRM suočava i sa sigurnosnim ugrozama u doba mira te je nužno, kako je rekao, što prije početi graditi pet novih obalnih ophodnih brodova i modernizirati radarski sustav.
'Međutim ne smijemo zaboraviti ni klasične borbene sposobnosti i u tom cilju HRM razmišlja, kada budu financijske mogućnosti za to, i s uvođenjem izvanobalnog višenamjenskog ophodnog broda', kazao je Hranj. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook