Janjić je najavio i da će, nakon izmjena Ustava koji obveznim
propisuje samo osnovnoškolsko obrazovanje, Vlada predložiti i izmjene matičnih zakona o osnovnoškolskom i srednjoškolskom obrazovanju.
Kao osnovni razlog za uvođenje obveznih srednjih škola naveo je nisku kvalifikacijsku strukturu u Hrvatskoj - oko tri posto građana nije završilo ni jedan razred osnovne škole, 18 posto završilo je samo nekoliko razreda osnovne škole, 20 posto samo osnovnu školu.
To je 41 posto građana koji nemaju nikakva zanimanja, a zemlja koja želi imati konkurentno gospodarstvo ne može počivati na tako niskoj kvalifikacijskoj strukturi, rekao je Janjić.
Saborski su klubovi u raspravi podržali predložene zakonske dopune kojima se predlaže uvođenje besplatnih udžbenika za osnovnu školu i prvi razred srednje škole.
No, SDP je upozorio da zakon ne rješava i druge prioritete u
obrazovnom sustavu, poput stručnog usavršavanja učitelja i nastavnika, uvođenje nastavnog plana i programa, uvođenje pedagoških i udžbeničkih standarda.
"To (besplatni udžbenici) je mjera populacijske, a ne obrazovne
politike", poručila je Marija Lugarić (SDP), koja je Vladu prozvala
da, umjesto da rješava nagomilane probleme u školstvu, predlaže "populacijsku, predizbornu mjeru i građanima šalje jeftinu demagogiju".
"Trebaju li i unuci Ivice Todorića, djeca tajkuna koji su opljačkali
ovu zemlju imati besplatne udžbenike", upitala je, na što joj je
Zdenka Babić Petričević (HDZ) uzvratila da će besplatne udžbenike dobiti i "djeca komunističkih direktora".
Janjić je, pak, istaknuo da su sva djeca ista, da moraju imati isti
tretman, pa i što se tiče udžbenika, a da pitanje je li netko do
imovine došao zakonito ili nezakonito treba rješavati drugim
mehanizmima.
Najavio je da će besplatne udžbenike dobiti i slijepi i slabovidni
učenici, za njih posebno namijenjene knjige (na 'brajevici').
Željko Pavlic (Klub regionalnih stranaka) ustvrdio je da će uvođenje besplatnih udžbenika za sve učenike značiti ne samo jednak tretman za svu djecu u školama, već i za sve lokalne jedinice, budući da su one bogatije, poput Zagreba, bile u mogućnosti osigurati besplatne udžbenike, a one siromašnije nisu.
Ruža Tomašić (HSP) zauzela se da se udžbenici čuvaju u školama, da se ne kupuju svake godine, već da traju barem četiri godine i da se u tom razdoblju ne mijenjaju.