Vlada se slaže s raspisivanjem referenduma, jer se sporazum odnosi na tako važno pitanje. Mislimo da je referendum u skladu sa zakonom i demokratskom tradicijom. Iako će to biti savjetodavni referendum, vlada će njegov rezultat u cijelosti poštovati i uzeti u obzir', rekao je Žbogar. Slovenska vlada time je poduprla prijedlog što su ga u parlament već uložili zastupnici koalicijskih stranaka, ali predlaže da se za njihov prijedlog skrati referendumsko pitanje.
Kako je rekao Žbogar, vlada predlaže da građani na referendumu odgovaraju na pitanje: 'Slažete li se da parlament potvrdi zakon o ratifikaciji sporazuma o uređenju pitanja granice između Hrvatske i Slovenije potpisan u Stockholmu.' Kako bi građani točno znali o čemu se očituju, kad parlament raspiše referendum, sporazum će u cijelosti biti objavljen u medijima i dostupan na biračkim mjestima.
>> 'Arbitraža se potpisuje iako svi strahuju od ishoda'
Žbogar je istaknuo da slovenska vlada, nakon određenja referendumskog pitanja, smatra kako naknadni zakonodavni referendum - koji je kanila raspisati oporba protiveći se graničnoj arbitraži - time postaje 'nepotreban' i 'besmislen' jer bi i na tom referendumu bilo isto pitanje. (Hina)