Otvorena javna rasprava

NOVI ZAKON O POTROŠAČIMA: Roba će se snižavati u siječnju i srpnju

Slika nije dostupna
Od 10. siječnja otvoreno je javno savjetovanje o Nacrtu prijedloga Zakona o zaštiti potrošača prema kojem će se sezonska sniženja otvarati u prvoj polovici siječnja i srpnja.

Od 10. siječnja otvoreno je javno savjetovanje o Nacrtu prijedloga Zakona o zaštiti potrošača koje traje do 24. siječnja, izvijestilo je na svojim stranicama Ministarsvo gospodarstva i objavilo nacrt.

Svi zainteresirani do navedenog datuma mogu dostaviti svoje prijedloge.

'Neke od novina ovog Zakona odnose se na detaljnije uređivanje posebnih oblika prodaje, a posebno sezonskog sniženja, rasprodaje i akcijske prodaje. S obzirom na to da su pojedini trgovci u proteklom razdoblju narušavali tržišno natjecanje prilikom akcijskih prodaja, sniženja i rasprodaja, a radi čega su potrošači vrlo često bili zavarani i uslijed toga donosili odluke o kupnji bez točnih i potpunih informacija, bilo je potrebno ovo područje detaljnije urediti', poručili su iz Ministarstva.

Prema novom Zakonu sezonska sniženja moći će se otvarati u razdoblju od 1. do 15. siječnja, te od 1. do 15. srpnja, a maksimalno trajanje bit će 60 dana.

Zakon inače razlikuje rasprodaju od sezonskog sniženja koje se smatra prodajom prozvoda po sniženoj cijeni nakon proteka sezone, i to najviše dva puta godišnje.

Ukoliko se sezonsko sniženje cijena iskazuje u postotnom rasponu, najveći postotak sniženja cijena mora se odnositi na najmanje jednu petinu svih proizvoda koji se prodaju na sezonskom sniženju, stoji u Zakonu. Ako 20 posto proizvoda ne bude na najvećem sniženju, trgovac će se kazniti kaznom od 10 do sto tiusća kuna.

Slučajevi u kojima trgovac može organizirati rasprodaju, odnosno prodaju po nižoj cijeni, su prestanak poslovanja, prestanak poslovanja u prodajnom objektu, prestanak prodaje određenog proizvoda, više sile, kada je poslovanje trgovca ozbiljno ugroženo, te u slučaju obavljanja složenijih građevinskih radova unutar ili na prodajnom prostoru.

Nacrt prijedloga Zakona, kao i obrazac za sudjelovanje u javnoj raspravi možete preuzeti OVDJE.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook