Pravila još uvijek nejasna

Novi Zakon o kaznenom postupku udar na slobodu medija?

Slika nije dostupna
Novi Zakon o kaznenom postupku ponovno je podigao buru u javnosti. Zbor sudskih izvjestitelja najavio je ustavnu tužbu, kao i odvjetnička komora. Mnogi vjeruju da se najzanimljiviji slučajevi nastoje pospremiti pod tepih.

Što se jutros događalo na istražnom ročištu u slučaju Hodak novinari ni službeno ni neslužbeno više ne smiju izvještavati, jer im prijeti kazna zatvora zatvoru. Zbog novog ZKP-a koji je uveo tajnost istražnog postupka zbor sudskih izvjestitelja najavio je ustavnu tužbu.

Novinari su od sada obvezni i svjedočiti za kaznena djela preko 12 godina, čime bi se moglo izgubiti povjerenje izvora koji su nešto htjeli razotkriti. 'Mislim da novinari tu nemaju što tražiti. Mislim da i policija i tužitelji imaju svoje druge mehanizme gdje će tražiti dokaze, a ne tražiti od novinara da im ih podastru', smatra Ana Rajić iz Zbora novinara sudskih izvjestitelja.

Član radne skupine, Ivan Turudić s tim se ne slaže. Tvrdi novinarima nije otežan posao i neće umrijeti rubrika crne kronike. 'Novinar sada ne bi smio dobiti zapisnik ni od kojeg sudionika u postupku i onda taj zapisnik prepričavati u svom novinarskom uratku. Ne može završiti u zatvoru, prije bi u zatvoru završila osoba koja je dala neovlaštenu informaciju', objašnjava Turudić.

Uz novinare, ustavnu tužbu najavila je i odvjetnička komora. Uz niz članaka koje smatraju lošim, tvrde da su u neravnopravnom položaju u odnosu na državno odvjetništvo.

I dok odvjetnici na novi ZKP imaju pravo prilagodbe do 1.7., za novinare je on već počeo. Što će i kada se smjeti objaviti, a što ne još nije jasno. Jer, pojam istrage za sad svatko tumači na svoj način. Sve dok netko zbog krivog tumačenja doista ne završi iza rešetaka.