Na taj rezultat čekalo se više od četvrt stoljeća, prije koliko su utemeljene osnovne postavke te metode, ali je njihova ispravnost tek sada u potpunosti potvrđena.
Pristup tvrdog raspršenja koristi se u izučavanju jakih nuklearnih sila, među koje spadaju primjerice i sile koje omogućavaju čvrsto povezivanje protona i neutrona u atomskim jezgrama.
Osim međudjelovanja neutrona i protona, teorija jakih sila opisuje ponašanje niza drugih podatomskih čestica kao što su pioni, kaoni i rotoni, a koje su sve izgrađene od još temeljnijih elementarnih čestica, tzv. kvarkova.
Teorija jakih sila počela se razvijati u sedamdesetim godinama prošlog stoljeća, a za njezino otkriće i razvoj američki su fizičari David Gross, David Politzer i Frank Wilczek 2004. dobili i Nobelovu nagradu za fiziku.
Goran Duplančić zaposlen je od 1997. na Institutu 'Ruđer Bošković' kao znanstveni novak.
Doktorat, upravo na temu unaprijeđenja pristupa tvrdog raspršenja, obranio je 2004., a trenutno je na jednogodišnjoj poslijedoktorskoj stipendiji na Max Planck institutu za fiziku u Munchenu.
Rad Duplančića i njegovog mentora u kojemu su obznanjeni ovi rezultati objavljen je u najnovijem broju vodećeg svjetskog časopisa za fiziku Physical Review Letters, priopćeno je iz Instituta Ruđer Bošković.