Krojačice su završile na burzi, a za kriminal u nekad uspješnoj tvrtki nitko nije odgovarao. Osim radnica, otkrivaju se i drugi slučajevi prevare. Uprava je u ime tvrtke kupovala zemljišta za novu tvornicu, no, ona nikada nisu isplaćena.
Zajedništvom su senzibilizirale cijelu Hrvatsku. I upozorile na kriminal u tvrki koja se nazivala europskom modnom kućom. Rad bez plaće nije bilo jedino kršenje zakona. Tvrtka Kamensko trebala je dobiti novu tvornicu, no, zbog sumnjivih malverzacija sa zemljištem prevareni su ostali i vlasnici zemlje.
Vlasnici povjerovali odvjetnicima
Od 29 vlasnika 18 je ostalo neisplaćeno. U pitanju je gotovo pola milijuna eura, plus obećana kamata. Nakon pune tri godine pogled u ugovore ne pomaže. Tamo jasno piše da je za uknjižbu dovoljan samo potpis. 'Tu ima takvog putra, putra kakvog nema u čitavoj Hrvatskoj. A tko je tu kumovao? Ugovori su sigurno nevaljali, odgovorno govorim, ovako bi napravilo dijete malo, moj unuk, žalosno', rekao je Ivan Prelec, vlasnik zemlje.
Vlasnici zemlje nedaleko od Zagreba povjerovali su odvjetnicima koji su radili i za Kamensko pa nisu provjeravali što potpisuju. I općina ih je uvjeravala u dobar poslovni potez. U međuvremenu uprava Kamenskog dio je zemlje prebacila na slovensku tvrtku. A ona se sada, iako neisplaćena navodi i u stečajnoj masi od koje bi se trebali namiriti vjerovnici.
DORH: Kamensko je još pod istragom
'Da se u 21. stoljeću ovo može dogoditi ne mogu vjerovati, ne mogu vjerovati. Da imam kunu ja je ne dam na ovaj način, kuna je moja', rekao je Ivan. 'Mi obrađujemo zemlju, ne damo nikome na zemlju trećemu, dok smo živi on ne može postati vlasnik iako je prenesena zemlja', rekao je vlasnik zemlje Ivan Gašparić.
Najavljuju i privatne tužbe. Iz Državnog odvjetništva poručuju da se slučaj Kamensko još istražuje i da su spisi tajni. I tako već godinu dana. Vlasnicima zemlje, mahom umirovljenicima, preostaje tek pogled na djedovinu koja im je na prijevaru oduzeta.