Taj prijedlog ocijenili su lošijim od dosadašnjih scenarija, jer 'nudi gradnju dvije termoelektrane na ugljen, otvara vrata gradnji nuklearne elektrane i odlagališta radioaktivnog otpada te provedbi projekta Družba Adria. Cilj od 20 posto obnovljivih izvora energije do 2020. pretvara u farsu, uključivanjem velikih hidroelektrana, što je u suprotnosti sa zakonodavstvom EU', stoji u apelu.
ZA drži da je Vlada, nakon razotkrivanja skandaloznog načina poslovanja u HEP-u, sama trebala povući prijedlog na doradu, budući da je Strategija 'odraz takvog poslovanja'. Upućivanjem toga prijedloga na usvajanje i nova Vlada pokazuje da zapostavlja stav javnosti i zaštitu javnog interesa u energetskom sektoru, te omogućuje interesnim grupama zaradu na uvozu prljavih tehnologija, ocjenjuje se. Strategija se bazira na predviđenom stalnom godišnjem rastu BDP-a od pet posto, 'što je, nažalost, daleko od zbilje', ističe se, a njome se i smanjuje cilj za obnovljive izvore energije, s ozbirom da je za EU to 20 posto učešća obnovljivih izvora (energija sunca, vjetra i biomase, bez velikih hidroelektrana) i povećanje energetske učinkovitosti za 20 posto do 2020.
Strategija nas gura u energetsku rasipnost i sve veći uvoz fosilnih goriva, a Međunarodna energetska agencija upozorava na moguće globalne nestašice nafte već polovicom sljedećeg desetljeća, dok opskrbu zemnim plinom iz Rusije procjenjuje izuzetno rizičnom, stoji u apelu. U skladu s tim spoznajama, koje nisu bile poznate u vrijeme izrade Strategije, ZA poziva saborske zastupnike da zatraže od Vlade hitnu izradu nove, krizne, energetske strategije, a s ciljem da Hrvatska, ističu, gradi svoj razvoj kao turistička destinacija očuvane prirode i zdrave hrane, u što se ne uklapaju nuklearne elektrane i elektrane na ugljen. (Hina)