I Hrvatska je na dobrom putu. Donacijom zaklade "Adris" Medicinskom fakultetu kupit će se potrebna oprema, a za 10 godina, nadaju se liječnici, metoda liječenja bolesti mozga matičnim stanicama trebala bi postati dio svakodnevice.
Prosječna mu je težina 1,3 kilograma, 75 posto je voda. Mozak se sastoji se od 100 milijardi živčanih stanica i najsloženiji je organ. Upravo zbog te složenosti, primjena matičnih stanica u liječenju bolesti mozga - kasni.
>> U Zagrebu počeo Sajam stipendija
'Klinički pokusi su krenuli prije nekoliko godina i rezultati su obećavajući, uklonjene su sve nuspojave, a uočeno je poboljšanje kliničkog statusa', rekao je doc.dr.sc. Dinko Mitrečić iz Hrvatskog vijeća za mozak. Presađivanje matičnih stanica u mozak nudi nadu za liječenje bolesti poput Alzheimerove ili Parkinsonove.
'Omogućuje nam da dobijemo neurone, živčane stanice za transplantaciju u mozak iz bilo koje stanice, primjerice iz običnog brisa kože', dodao je. Daleko se odmaklo s matičnim stanicama koje proizvode inzulin, koriste se i u transplantaciji kože, ali i koštane srži. Tehnologija liječenja bolesti mozga matičnim stanicama strelovito se razvila posljednjih desetak godina.
Trećina starije populacije boluje od nekog oblika neurodegenerativnih bolesti. Invaliditet koji donosi moždani udar i primjerice Alzheimerova bolest troškovima nadilazi posljedice srčanog udara i malignih tumora. 'U Europi trenutno troškovi liječenja bolesti mozga iznose 600 milijardi eura godišnje, a ulaže se 6 milijardi, tek 1%', rekao je dr. Mitrečić.
Kako bi se i kod nas podigla svijest o potrebi ulaganja u istraživanje i liječenje, osnovano je vijeće za mozak. Uz projekt o matičnim stanicama, za donacije i stipendije izdvojeno je više od 3 milijuna kuna. 'Izvrsnost, izvornost, stvaralaštvo, osjećaj ljudskosti i dostojanstva uvijek su nas vodili do dodjele donacija i stipendija', rekao je prof.dr.sc. Zvonimir Mareković, predsjednik uprave Zaklade Adris.
Donacijom će se kupiti potrebna aparatura. A matične stanice bi u svakodnevnom liječenju bolesti mozga trebale zaživjeti kroz 10 godina.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook