Od svršetka Domovinskog rata provedeno je više sličnih akcija kojima se građane pozivalo na dragovoljnu predaju oružja bez kazne.
Iako je u proteklih deset godina, po pisanju tiska, prikupljeno više od 2,8 milijuna komada raznog oružja i streljiva, i dalje se svaki dan pronalaze ubojita sredstva.
Uz to, rubrike crnih kronika još su redovito pune vijesti o tragedijama koje uzrokuje ilegalno oružje.
Stoga su se u MUP-u odlučili na novu akciju kojoj je cilj, kažu,
prije svega preventivno djelovati kako bi se smanjila zlouporaba oružja i broj nesretnih slučajeva te potaknulo na dragovoljnu predaju oružja.
Naime, novim Zakonom o oružju, koji je stupio na snagu u početku rujna, ponovno je omogućena vremenski neograničena predaja oružja.
Građani tako bez straha od kaznenog ili prekršajnog postupka mogu predati oružje, a oni koji posjeduju dopuštene vrste oružja, kao što su pištolji i revolveri, mogu to oružje legalizirati do kraja veljače iduće godine i bez potvrde o njegovu podrijetlu.
Po objavljenim podacima od 1996. do kraja prošle godine prikupljeno je 2,8 milijuna komada raznog oružja i streljiva, gotovo 4800 kilograma vojnog eksploziva te više od 8,5 kilometara štapina, što je, po pisanju tiska, dostatno za uništenje, primjerice, 1200 tenkova.
U upravnom postupku od građana je oduzeto gotovo 100.000 komada oružja i streljiva, u prekršajnom više od 700.000, a u kaznenom postupku 425.000.
Istodobno je pronađeno 78.000 odbačenih komada raznog oružja.