Norac je rekao kako nije istina da je zapovijedao akcijom ili Sektorom 1, za kojega tvrdi da nikada nije niti osnovan, te da nikada nije izdao niti jednu zapovijed pripadnicima specijalne policije.
Odbacio je i tvrdnje tužiteljstva da vojnici pod njegovim zapovjedništvom nisu bili upoznati s međunarodnim ratnim pravom ili običajima te postupanju s civilima i ratnim zarobljenicima.
Za primjer je naveo slučaj kada su njegovi podređeni zarobljene mještane srpskih sela predali civilnoj policiji.
Netočnima je nazvao i tvrdnje da nije osigurao vojnu policiju te da su od tzv. topničke pripreme prije akcije nepotrebno stradali civili i njihove kuće.
"Da nije bilo topničke potpore u napadu bi poginuo višestruko veći broj vojnika i uspjeh akcije bi došao u pitanje", ustvrdio je.
Rekao je da je za većinu osoba lako utvrditi točno mjesto stradavanja, a to, kako je rekao, nije bilo u pojasu odgovornosti 9. gardijske brigade kojoj je bio na čelu. "Osim toga, većina stradalih, a to je i dokazano, nisu poginuli kao civili", dodao je Norac.
Nakon očitovanja o optužnici, general Norac, koji je u vrijeme akcije u rujnu 1993. bio mladi pukovnik i zapovjednik gardijske brigade s pridruženim domobranskim postrojbama, govori o kronologiji akcije, a najavio je da će se očitovati i o iskazu suoptuženog generala Rahima Ademija.
Ademi je u svojoj obrani kazao da je Norac, kao zapovjednik Sektora 1 i vodeći operativac na terenu, cijelo vrijeme akcije, mimo zapovjednika, izravno komunicirao s tadašnjim načelnikom Glavnog stožera Jankom Bobetkom te da je paralelni zapovjedni lanac zaobilazio časnike prebjegle iz JNA.
Norac je već osuđen na 12 godina zbog ratnog zločina nad civilima u Gospiću 1991., a zatvorsku kaznu trenutno izdržava u Lipovici.
Norac: Medačkim džepom zapovijedao je isključivo Ademi
Norac je iznoseći svoju obranu kazao da je akcijom u Medačkom džepu zapovijedao isključivo prvooptuženi general Rahim Ademi.
"Nije točno da sam imao ikakvu izravnu komunikaciju sa Zagrebom ili Gojkom Šuškom. Poštivao sam sustav zapovijedanja i moj jedini neposredni zapovjednik bio je Ademi", kazao je Norac odgovarajući na tvrdnje koje je u svojoj obrani krajem travnja iznio Ademi.
Odbacio je i navode da je dvostruki zapovjedni lanac mimoilazio časnike prebjegle iz JNA, kao i da ih se nazivalo "komunjarama" i drugim pogrdnim imenima.
Norac tvrdi da je ljudi iz JNA ili onih koji su obrazovani na vojnoj akademiji bilo i u 9. gardijskog brigadi kojom je on zapovijedao.
Rekao je kako su njegovi časnici bili "mlađi, progresivniji, hrabriji i pametniji", dok je časnike poput Rudolfa Brlečića i Izidora Češnjaja, koji su u svojim svjedočenjima o situaciji u Hrvatskoj vojsci (HV) govorili slično kao i Ademi, nazvao kukavicama i "patološki ambicioznim" ljudima, ljubomornima na njegov vojni uspjeh.
Ustvrdio je i da je prvooptuženi Ademi lagao kada je u obrani rekao da je tijekom akcije pružao samo potporu na nekim obrambenim položajima. "Sve zapovjedi koje je potpisao, uključujući one za asanaciju i povlačenje, ukazuju da to nije bila nikakva potpora, već stvarno i faktično zapovijedanje", rekao je Norac.
U višesatnom iskazu Norac je odbacio i tvrdnje o sukobu HV-a s pripadnicima kanadskog bataljuna u sastavu UNPROFOR-a.
"Niti jedan hrvatski vojnik nije poginuo niti je ranjen u razmjeni vatre s Kanađanima jer razmjene vatre nije bilo. Oni su samo svojom neopreznošću i bahatošću ulazili u minska polja odakle su ih izvlačili pripadnici 9. gardijske brigade", kazao je.
Ustvrdio je da su pripadnici njegove brigade tada, kao i u svim drugim slučajevima, postupali vodeći se humanim, ljudskim i patriotskim načelima, dok su Kanađani umjesto da im zahvale izmislili da su pucali po njima.
Jednako časno vojnici su se, tvrdi, ponašali i kada su čuli da područja oslobođena u akciji moraju predati "plavim kacigama". Iako iznenađeni, vojnici su se povukli časno, kazao je Norac, pobijajući iskaze brojnih svjedoka, među kojima i pripadnika UNPROFOR-a, da su se najteži zločini dogodili upravo tada.
Opisao je i nekoliko incidenata sa stanovnicima zauzetih sela koji su napali njegove vojnike.
Na brifinzima s podređenim časnicima čuo je o ubojstvu starca koji je dan nakon početka akcije iz šume na području Debele glave izašao s podignutim rukama. "Kad je došao na 30 metara od vojnika, izvadio je pištolj i zapucao prema njima. I normalno da su ga oni riješili, lišili života", kazao je.
Također se prisjetio da je stariji civil pucao u liječnicu koja je, s dvije medicinske sestre, ispala iz sanitetskog vozila HV-a koje je naletjelo na minu.
Suđenje se nastavlja u ponedjeljak, kada će general Norac, koji zbog ranijih ratnih zločina već izdržava 12-godišnju zatvorsku kaznu, odgovarati na pitanja optužbe, obrane, sudskog vijeća, ali i prvooptuženog Ademija.