Postupak reanimacije je jednostavan. Najprije provjeravamo diše li osoba. Zabacujemo joj glavu i u trajanju od 10 sekundi gledamo prsni koš. Ako osoba ne diše, počinjemo snažno stiskati 30 puta prsni koš. A nakon 30 kompresija ponovno joj zabacujemo glavu, stišćemo nos i upušemo 2 puta zrak. I opet idemo s kompresijom.
Karlo Gržan imao je sreću što je njegov prijatelj Hrvoje na vrijeme reagirao. 'Nakon tuluma krenuli smo se družiti s curama i na parkiralištu sam se srušio', kaže Karlo.
Doživio srčani udar dok je reanimirao pacijenta koji je imao srčani udar
'Reanimirao sam ga ja mislim 6-7 minuta sve dok nije Hitna došla. Ja sam bio sretniji nego on u svakom slučaju, jer ipak spasiti život nekom čovjeku je poseban osjećaj, a prijatelju još ljepši', kaže Karlov prijatelj Hrvoje Jutriša.
U Hrvatskoj svakih sat vremena od srčanog zastoja umre jedna osoba. 'Početak masaže osobe koja se srušila i koja ne diše bi morala biti odmah. Ukoliko je ona u 2-3 minute, šanse za preživljavanje su jako velike. Slomljena rebra nisu neki veliki problem, jer su to i redovite komplikacije masaže srca', kaže dr. Alen Protić, dopredsjednik Hrvatskog društva za reanimatologiju.
Svatko od nas uz samo malo hrabrosti može postati heroj i spasiti nečiji život.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook