Na skijanje s kacigom

Nesreće na skijanju sve češće

Slika nije dostupna
Tragična smrt generala Gordana Čačića otvorila je pitanje sigurnosti na skijanju. Prema nekim procjenama na skijanje će ove sezone do 250 tisuća hrvatskih građana i upravo bi oni morali znati na što pripaziti i kako se što bolje zaštititi.

Zimska idila na Platku danas umalo nije završila tragedijom. Zbog samo jednog trenutka nepažnje došlo je do sudara dviju skijašica. Jedna je od njih ozlijedila glavu i nakratko ostala bez svijesti. Gorskoj službi spašavanja danas to nije bila jedina intervencija. 

'Svake godine je toga sve više i više, kod nas skijaši još nemaju dobru kulturu ponašanja na stazi', kaže Danko Škalamera iz GSS- a.

Dorijan Mavrinac je više puta bio žrtva nepažljivih skijaša. Zato bez kacige i pune skijaške opreme više niti ne pomišlja na skijanje. Može li kaciga spasiti glavu skijašu koji se s nekim ili nečim sudari - nije dokazano, kaže učitelj skijanja Ivica Franjko. Sigurno je da skijaše štiti od predmeta koji bi im mogli pasti na glavu. No, iako je obvezna samo za djecu do 14 godina, bolje je imati.

'Ja sam zagovornik nošenja kacige i kao član DEMO tima na treninzima uvijek imam kacigu. Najvažnije je da svojom skijaškom tehnikom pazite na sebe i na ljude oko sebe, da ne skijate prebrzo i moja preporuka ako niste dobar skijaš da skijate u grupi uz pratnju učitelja skijanja,' kaže Franjko.

Na skijaškoj stazi baš kao i u prometu postoje jasna pravila ponašanja. Samo deset posto skijaša amatera nosi kacigu, a svi ostali nepotrebno riskiraju.