No, učitelji tvrde, danas imaju problema kao nikad prije.
Neposlušnog učenika koji ometa nastavu mogu jedino saslušati i s njime porazgovarati. Nikakve granice ne mogu postavljati, a kazniti još manje. Pa makar ta kazna podrazumijevala brisanje ploče ili čišćenje razreda.
To se smatra maltretiranjem djece, tvrdi Antea Rukavina iz udruge Nastavnici organizirano. Ona je nastavnica razredne nastave, predaje matematiku. No nakon samo šest godina, kaže, često požali zbog izbora zanimanja.
U istraživanju koje je provela profesorica Vesna Bilić s Učiteljskog fakulteta u Zagrebu, gotovo 34 posto nastavnika razmišlja o promjeni zanimanja. To su rezultati istraživanja provedenih u zagrebačkim osnovnim i srednjim školama.
Pojedina djeca se ne ustručavaju psovati, vrijeđati, prijetiti pa čak i fizički napasti svoje učitelje. Bilo je toga i prije. No, činjenica je da danas toga ima sve više!
>> Preporod: Planirano ukidanje uvećanja plaća 'duboko nepravedno'
Da je to istina, potvrđuju i u Ministarstvu. Zato je i spomenuta udruga 'Nastavnici organizirano' pokrenula pitanje suspenzije učenika s nastave. Jer kako kažu učitelji, dok oni smiruju jednog, ostali se snalaze kako znaju i umiju.
Psihologinja Iskra Pejić iz jedne zagrebačke osnovne škole ne slaže se s ovim prijedlogom i tvrdi: 'Svako dijete ima pravo na školovanje, čak i dijete s poteškoćama, i mi prema djeci danas moramo pristupiti individualno. Program nije važniji od djeteta, on nije važniji od djece!'
Svatko razuman složit će se s ovime. Ipak iz Udruge poručuju sljedeće: 'Zašto jedan ima pravo na obrazovanje, a ostalih 20-ero nema?' U Ministarstvu tvrde, njihov zahtjev nemoguće je provesti jer je škola obvezna. No, obećavaju da će se pozabaviti ovim problemom.
Što se to događa s pojedinom djecom? Društvene okolnosti zasigurno nisu bajne, no treba li država odgajati ili je to ipak zadatak neki drugih?
Psiholozi i pedagozi napominju, roditelji su zakazali. 'Uvijek je kriv netko drugi, ili vršnjaci koji su moje dijete nagovorili jer moje dijete ne bi nikada, ali eto, drugi su počeli. Ili učitelj ima baš pik na moje dijete jadno, uvijek se uzrok pronalazi negdje drugdje, jer je to jednostavnije, drugi su krivi. To znači da ja ne moram ništa učiniti da bi stvar riješio', rekla nam je profesorica Dubravka Miljković s Učiteljskog fakulteta u Zagrebu.
Više pogledajte U PRILOGU Provjerenog!
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na