Neke banke u Hrvatskoj već su najavile da građani više neće moći tako lako do kredita. Financijska kriza uzrokovat će nedostatak kapitala. Poslovi sa građanstvom će se nastaviti i dalje, ali s dodatnom pažnjom na kreditnu sposobnost klijenta, najavili su u bankama.
No, oni koji ne ispune uvjete banaka mogli bi se, u potrazi za gotovinom, obratiti onima koji manje brinu o kreditnoj sposobnosti svojih klijenata - kamatarima.
Kada pritisak kamatara postane prevelik, a dugovi se ne mogu vratiti, dužnici se nađu u bezizlaznoj situaciji i uočavaju samo očajnička rješenja
Toga je bilo i prijašnjih godina, a u vrijeme recesije moglo bi se povećati. Jer ljudima novac treba, a na taj je način do njega lako doći.
Ali kada se jednom upadne u 'ralje' kamatara teško se izvući. Slijedi nabijanje kamata, prijetnje, zapljena, premlaćivanje - ubrzo život se pretvara u pakao.
'Taj osjećaj užasa, prijetnje, osjećaj bezizlaza, postaju kao neka vrst hipnoze i takva osoba ne može razmišljati suvislo', upozorava psihijatar Vladimir Gruden.
Kada pritisak kamatara postane prevelik, a dugovi se ne mogu vratiti, dužnici se nađu u bezizlaznoj situaciji i uočavaju samo očajnička rješenja.
'Borba ili bijeg. Bijeg je da se odabere smrt, a borba da ubijemo, da uništimo onoga koji je uzrokovao našu tjeskobu', objašnjava Gruden.
2005. godine, pritisnut dugovima, poduzetnik Davor Cepetić počino je samoubojstvo da poštedi svoju obitelj zlostavljanja kamatara. U zagrebačkom Gornjem Vrapču u svom je mercedesu ubijen građevinski poduzetnik Zoran Mrvelj - presudio mu je čovjek kojem je posudio novac. Dužnik Vilim Karlović zbog duga je ubio svog kuma Adriana Čupića.
Posljednji pokušaj ipak je spriječila policija - Tihomir Lukić nije uspio u bombaškom atenatu na Sakiba Sivru, kojem je dugovao novac.
Više u video prilogu.