'Možda je manje važno koliko je tko pridonio, ali je činjenica da je premijerka zakucala gol', rekao je Mesić odgovarajući na pitanje tko je zaslužan za jučerašnji dogovor o uklanjanju blokade u pregovorima s Europskom unijom i dodao da je najvažnije da je Europa shvatila kako 'Hrvatska može ostvariti svoj strateški cilj'. Po Mesićevim riječima, zasluge pripadaju svima pregovaračima koji su 'argumentirano zastupali Hrvatsku u raznim institucijama'.
Odgovarajući na novinarska pitanja predsjednik Mesić je također rekao kako će Hrvati zajedno sa Slovencima otići u restoran kad se riješi granično pitanje i to proslaviti, a smatra da trebaju častiti Slovenci 'jer su oni prvi ušli u EU'. Govoreći o svom nasljedniku, Mesić je rekao da će svaki predsjednik RH biti antifašist.
Mesić otvorio izložbu Hajduk u Drugom svjetskom ratu'
Predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić je u prostorijama NK Hajduk na Poljudu otvorio izložbu 'Hajduk u Drugom svjetskom ratu'. Izložba je otvorena povodom obilježavanja 65. godišnjice obnavljanja kuba, a otvorenju je nazočio i britanski veleposlanik u Hrvatskoj David Blunt.
Hajduk je za vrijeme drugog svjetskog rata, 1941 godine nakon ulaska talijanskih okupatorskih snaga zaustavio svoje aktivnosti, da bi u rujnu 1944. odlaskom na slobodni Vis a zatim i na utakmicu u Bari protiv reprezentacije Britanske vojske, obnovio svoj rad. Podsjećajući na taj događaj predsjednik Mesić je naglasio kako u povijesti nema slučaja da je jedan klub napustio prostor zbog neslaganja s okupatorskim režimom, kao što je to učinio Hajduk otišavši iz Splita na Vis.
Po Mesićevim riječima riječ je o 'povijesnom događaju i povijesnom utjecaju tog čina' jer se time doprinijelo borbi protiv režima koji je bio 'najteži udarac ljudskom rodu'. 'Fašizam i nacizam su bili najveća tragedija ljudskog roda', dodao je. Ističući važnost sudjelovanja u antifašističkoj borbi, kojoj se priključio i Hajduk odlaskom na Vis, Mesić je kazao kako je Hrvatska morala proći 'taj put' jer, u protivnom, Hrvatska ne bi opstala.
'Nema zemlje koja nije osjetila zlo fašizma'
Pritom je podsjetio da su se saveznici na Jalti i u Teheranu tijekom Drugog svjetskog rata dogovorili da će nakon rata nestati sve države koje su nastale voljom okupatora, a među njima i NDH, Rupnikova Slovenija i Nedićeva Srbija. 'Da su svi Hrvati bili ustaše, postali bi povijesna činjenica jer bi jedna trećina bila pobijena, jedna trećina bi se rasula diljem svijeta a jedna trećina bi se asimilirala', istaknuo je Mesić. Dodao je kako nema zemlje koja nije osjetila zlo fašizma, a svoj je istup zaključio porukom: 'nemojmo više biti na pogrešnoj strani'.
Britanski veleposlanik u Hrvatskoj David Blunt je naglasio kako je utakmica Hajduka i reprezentacije Britanske vojske odigrana u Bariju 23. rujna 1944. godine, kojoj je nazočilo 50.000 gledatelja, jedan od najvažnijih događaja tijekom Drugog svjetskog rata.
Istaknuto odličje Charlesa De Gaullea
'Britanske snage su igrale s partizanskim klubom, utakmica je odigrana za našu zajedničku Europu koja će biti oslobođena fašizma', kazao je Blunt. Dodao je kako Britanske oružane snage visoko cijene Hrvatske oružane snage, a Ujedinjeno kraljevstvo podupire ulazak Hrvatske u Europsku uniju. 'Mi smo Vaši prijatelji', naglasio je britanski veleposlanik i dodao da Velika Britanija podupire jučerašnji dogovor između Hrvatske i Slovenije. Predsjednik Hajduka Joško Svaguša je istaknuo da je Hajduk u svojoj gotovo stogodišnjoj povijesti djelovao u četiri države i isto toliko režima. Svaguša je posebice naglasio kako je Hajduk dobio i odličje bivšeg francuskog predsjednika generala Charlesa De Gaullea'.
U ime Muzeja Splitskog sporta Zdravko Rejić je predsjedniku Mesiću darovao prigodni album o uspjesima splitskih sportaša, a Svaguša je Mesiću darovao umjetnički rad autora Matka Trebotića, koji ilustrira 65. godina obnove Hajduka. Nazočne su pozdravili i splitski gradonačelnik Željko Kerum i župan Splitsko-dalmatinski Ante Sanader. (Hina)