Prema njemu, od 1. lipnja do 1. listopada te u tijeku prosinca sve prodavaonice mogu raditi nedjeljom od 7 do 14 sati, a iznimno svaki dan od 0 do 24 sata mogu raditi benzinske postaje, prodavaonice na graničnim prijelazima, autoodmorištima, kolodvorima, zračnim lukama, pristaništima i slično.
Tijekom cijele godine nedjeljom od 7 do 14 sati mogu raditi vlasnici štandova i klupa za prodaju cvijeća i svijeća izvan tržnica, kiosci, pekarnice i slično.
Isto tako mogu raditi i prodajni objekti u sklopu bolnica, hotela, toplica i sličnih institucija.
Zakon o trgovini na snagu je stupio 2. kolovoza prošle godine, no zbog najava poslodavaca kako bi naglo ukidanje rada nedjeljom moglo uzrokovati otpuštanja velikog broja radnika, odgođena je primjena dijela zakona kako bi poslodavci imali vremena prilagoditi svoje poslovanje novim uvjetima.
Izmjenama i dopunama Zakona o trgovini u listopadu prošle godine lokalnim je vlastima omogućeno da sami odluče o tjednom radnom vremenu, pa je umjesto radnog vremena od 6 do 21 sat ostavljena mogućnost da se ono produlji do 24 sata.
O Zakonu o trgovini raspravljalo se više od 11 godina, a posljednji usklađeni prijedlog sindikata, poslodavaca i Vlade, godinu i pol je čekao da uđe u saborsku proceduru.
Ceh trgovine Hrvatske obrtničke komore zatražio je koncem prosinca od Vlade odgodu zabrane rada nedjeljom. Odredbe Zakona o trgovini o ograničavanju i zabrani rada nedjeljom u sadašnjim okolnostima nastupajuće gospodarske krize zahtijevaju novu izmjenu, tj. ponovno omogućavanje rada nedjeljom u svrhu poticanja potrošnje kao zamašnjaka domaćoj proizvodnji i uslužnim djelatnostima, kao i očuvanju radnih mjesta, ističu iz HOK-a.
Glasnogovornik Vlade Zlatko Mehun izjavio je nakon posljednje vladine sjednice u prosincu da primjena novog Zakona o trgovini, odnosno njegovih odredbi o radu nedjeljom, započinje s 1. siječnjem u obliku u kojem ga je prihvatio Sabor i da se te odredbe neće mijenjati prije početka primjene.
Taj je zakon rezultat kompromisa, a odredbe vezane uz zabranu rada trgovina nedjeljom izvan turističke sezone i mjeseca prosinca usuglašene su sa svim socijalnim partnerima, odnosno i sindikatima i poslodavcima i nema potrebe da se mijenjaju.
Dodao je da se glas javnosti, koji traži odgodu primjene odredbi o radu nedjeljom i najavljuje mogućnost otkaza u sektoru trgovine, treba uvažavati, no kako je takve odredbe primjerice podržao i najveći sindikat, Savez samostalnih sindikata Hrvatske, one se za sada neće mijenjati.
Na novinarski upit hoće li se takav stav još jednom razmotriti, s obzirom na to da je konsenzus socijalnih partnera postignut prije prvih znakova ekonomske krize, Mehun je kazao da će se pratiti učinci provedbe tog zakona i shodno tome i odlučivati o njegovoj daljnjoj primjeni.