'To je jedan iskorak naprijed u regularnosti i transparentnosti financiranja političkih kampanja i političkih stranaka', smatra potpredsjednik Sabora Vladimir Šeks. Novi zakon ograničio bi troškove predsjedničke kampanje na 8 milijuna, dok bi stranke smjele potrošiti po milijun i pol u svakoj izbornoj jedinici. Drastično su srezane i dozvoljene donacije kampanjama. Oporba tvrdi kako će zakon ostati mrtvo slovo na papiru ne uključe li se sve institucije u sprečavanje financiranja kampanja opranim novcem.
>> Vlada smanjila donacije za izbornu promidžbu
>> GONG i TH: Građani imaju pravo tražiti informacije od vlasti
'Dosadašnjim propisima nošenje gotovine u crnim torbama za financiranje stranke nije bilo dozvoljeno. prema tome veći je problem bilo financiranje kampanje ilegalnim novcem i neprijavljivanje toga, a ne samo troškovi kampanje', rekao je Arsen Bauk iz SDP-a. Brojne afere, tvrde u GONG-u, dokaz su da transparentnosti još uvijek zapravo nema. Poštenu izbornu utrku trebao bi osiguravati DIP, ali mu treba dati da je potpuno neovisno nadzire i sankcionira neposlušne.
'Državnom izbornom povjerenstvu se mora dati mogućnost jačih sankcije kako bi ono moglo na licu mjesta kazniti kandidata ili stranku' kažu iz GONG-a. Prijedlog zakona u povjerenstvo još nije stigao. Ali ideje o sankcijama već postoje. 'Sankcije bi, kad se radi o izbornoj promidžbi, išle u smjeru nedobivanja sredstava za izbornu promidžbu na koja imaju svi sudionici pravo, ukoliko prijeđu određeni prag', kaže Zdravka Čufar-Šarić, potpredsjednica DIP-a.