Vožnja do Rijeke školarce stoji 320 kuna, do Splita se penje i na 700, a cijena najskuplje karte za Osijek iznosi 570 kuna. No ni vožnja onih koji putuju besplatno, poput učenika u Zagrebu, nije besplatna - skupo je plaćaju svi ostali korisnici gradskog prijevoza. Ipak, oni u najsiromašnijim dijelovima Hrvatske prolaze najgore.
Od radničke plaće ne ostaje za kartu
'Brat i ja idemo u srednju školu. Putujemo autobusom i mama putuje. To je sveukupno 1.600 kuna', kazala je učenica Anamarija Burča. A 1.600 kuna je mnogo i za saborsku, a kamoli za radničku plaću. Najskuplja učenička karta do Osijeka stoji 570 kuna. Nije ništa bolje ni učenicima koji, iz okolnih mjesta, putuju u ostale hrvatske gradove. U Rijeci će srednjoškolac, koji živi u najdaljoj gradskoj zoni, za kartu izdvojiti 320 kuna. Put do Splita, pak, nekim se učenicima iz splitsko - dalmatinske županije penje na 700 kuna.
Škola obavezna i - nedostupna!
Bogatije općine ili županije, poput one zagrebačke, svojim učenicima sufinanciraju prijevoz pa roditelji plate manji dio. Djeca iz siromašnih krajeva ponovno su na cjedilu. Srednja je škola u Hrvatskoj je obavezna. Prema tome trebala bi biti i jednako dostupna. No, to nije tako.
Mjesta u autobusu nema za Marija, Dinu i Anamariju. Mjesečna karta na relaciji Bijelo Brdo - Osijek za njihove je roditelje preskupa. 'Nemam. Nemam prihoda za kartu koja je više od 500 kuna. Nažalost, ako ništa drugo, morat će ići ili pješke ili autostopom. I premijerka je rekla da cijene neće dizati, a oni su svejedno poskupili', kaže majka Snježana Djetelić. A Mario, Dino i Anamarija do Osijeka imaju 17 kilometara. Ako budu pješačili, do škole će im trebati 3 i pol sata. Da bi stigli na prvi sat u školu bi morali krenuti prije svitanja...