Nekada se cijelo selo orilo šokačkim bećarcima, prisjeća se Matina sestra Evica Bogdanović. Danas samo rijetko na posebnim prigodama i svečanostima, ali i na svinjokolji koja je ovih dana u punom jeku. Ekipa Provjerenog je upravo tamo zatekla 38-godišnjeg Zorana koji je pomagao susjedima, i opet našao vremena da se prisjeti nekog šaljivog poput: 'Ej kumo, da mi nisi kuma, pukla bi ti na gaćama guma!'
Premda više nije u Bećarinama, podružnici KUD-a Tena, poput Mate, često se druži sa članovima bivšeg društva pa i zapjeva pokoju. Mata u Bećarinama slovi kao prvi glas. Nije ni čudo. Kad zapjeva, pa i sam usred sela ili svog 'sokaka' malo tko ostane ravnodušan.
Da bećarac može biti i pristojan, ali i uvredljiv, erotičan, ali prije svega zanimljiv i smiješan, priča nam Mihael Ferić, rodom iz posavskog sela Slavonskog Kobaša. Ovaj etno muzikolog godinama proučava folklor i tradiciju Slavonije, a samim time i bećarce. Danas ih više ne pjeva, no sve o njima ima u malom prstu. Prisjeti se i on mladih dana kada je i on bećario. Kaže, nije to bilo kao danas. Izravni, prosti bećarci su se izbjegavali. Sve se to nekako lijepo kamufliralo. Poput one 'Nema mjesta u našemu gaju, gdje se tvoja leđa ne poznaju!' Kaže, tu ništa nije rečeno prosto, a opet je vrlo jasno o čemu se radi.
Postoji i društvo bećaruša
No nema Slavonija samo bećare, tvrdi Mihael. U Vranovcima kraj Slavonskog Broda godinama postoji društvo bećaruša. Elizabeta Valić, dočekala nas je sa svojim kolegicama Marijom, Terezijom i Mihaelom i pokazala da ni žene nemaju dlake na jeziku, barem onako dvosmisleno.
Bećarac se tako može čuti i iz ženskih, no najčešće muških usta. Premda ga je sve manje na 'sokaku', u slavonskim dušama i dalje živi, i oživi svaki put kad se šokci i šokice sretnu uz malo kulena i čašicu rakije!