Koliko god vlada želi taj problem odmaknuti od sebe, činjenica je da je broj neplaćenih računa svaki mjesec sve veći i veći. Najnoviji podaci Financijske agencije su dramatični. Bez obzira koliko ministar financija i vlada tvrde da su svoje dugove riješili, nelikvidnost je u ovom trenutku gotovo najveća u zadnja dva desetljeća. Kada se pogleda mjesec travanj, nelikvidnost je u ovom trenutku 29.641.511.000 kuna. Više od 700 milijuna kuna porasla je nelikvidnost u tvrtkama.
Činjenica jest da su to poduzeća koja su fiktivna, ali netko je omogućio osnivanje takvog poduzećai došlo smo do spomenutih podataka. Neplaćeni računi uglavnom su u trgovini te prehrambenoj i građevinskoj industriji. Samo neplaćeni porezi iznose 12 milijardi kuna, što je gotovo tri mjeseca za plaće državnih službenika i namještenika, novac koji država zapravo ne može utjerati od tih tvrtki, kojih je gotovo 70 tisuća.
Vlada najavljuje borbu protiv toga, no spomenuti računi su tu i netko to treba platiti ili, bolje reći, netko je osigurao da se to ne plati.