bijesne veledrogerije

Oni trpaju novac u džepove, a bolnice grcaju u dugovima, pogledajte ogromne cifre: "U prosjeku raste 30 milijuna eura mjesečno"

I dok iz brojnih afera kakva je ova u zdravstvu vidimo kako novac curi iz sustava, zdravstvo živi na dug. On vrtoglavo raste, bez obzira na to što su se posljednjih godina milijuni upumpavali u sustav. Dug bolnica veledrogerijama popeo se na 675 milijuna eura. Koliko je to puno, za usporedbu, prema podacima Fine, točno toliko iznosi glavnica ukupnog duga svih blokiranih tvrtki u Hrvatskoj.

675 milijuna eura ukupan je iznos koji bolnice duguju veledrogerijama. Marijana Filipić, direktorica koordinacije veledrogerija HUP-a, kaže kako se dospjeli dug kreće oko 500 milijuna eura.

"Od mjeseca do mjeseca taj rast duga se razlikuje, ali možemo reći da u prosjeku raste oko 30 milijuna eura na mjesec", napominje. 

Dubrovačka bolnica duguje im oko 6,5 milijuna eura.

"Manje nego što je bilo prije, u zadnje vrijeme se malo bolje plaća, pa se dug smanjio u odnosu na prije godinu-dvije", kaže Pavo Perić, pomoćnik ravnatelja za financijsko poslovanje OB-a Dubrovnik.

Iz godine u godinu gledamo isti scenarij. Veledrogerije kažu da je neizdrživo, država uskoči i tako ukrug. Sanacija je postala način poslovanja bolnica. U udruzi poslodavca u zdravstvu kažu da bolnice nemaju dostatne limite.

"Limit znači ukupna količina novca koju vi dobijete mjesečno za svoje poslovanje. S obzirom na to da su plaće bitno narasle, bolnice to potroše na plaće, potroše na doprinose, režije itd. I što onda? Onda ne plate lijekove, dakle dug se prelije na veledrogerije", kaže Dražen Jurković, direktor Udruge poslodavaca u zdravstvu. 

U dubrovačkoj bolnici gotovo cijeli limit ode na plaće.

"Limit je oko 3.950.000 eura, a na plaće nam ide oko 3,6 do 3,7 milijuna eura", kaže Pavo Perić.

Vlada je u tri godine dodatno u sustav upumpala 845 milijuna eura.

"Novca u zdravstvu ima, prije svega. Proračun u zdravstvu je sedam milijardi eura i to nije malo. Pitanje je modela upravljanja, alata i modela. Model upravljanja nije dobar", napominje Jurković. 

U 2025. očekuje se proračun u visini od 7,5 milijardi eura. U veledrogerijama kažu da troškovi poslovanja rastu i njima. U rujnu su iznijeli svoj prijedlog ministarstvu.

Marijana Filipić, direktorica koordinacije veledrogerija HUP-a, iznosi zahtjeve: "Da se do kraja ove godine rokovi plaćanja svedu na 150 dana, da sljedeće godine budu 120 dana, a 2026. 90 dana, s tendencijom pada na 60. Sad očekujemo povratnu informaciju." 

Za sve ovo Dnevnik Nove TV htio je pitati vršiteljicu dužnosti ministra, no nema izjava.

Predsjednik Udruge poslodavaca u zdravstvu, ravnatelj Klaićeve, Goran Roić također je na meti istražitelja, pa je Dnevnik Nove TV pitao što na sve kaže njegov kolega iz Udruge Dražen Jurković.

"Iznenađen sam, za mene je ova situacija zaista nevjerojatna. Ako je bilo šta od ovoga točno, onda će zdravstvo uistinu trebati temeljitu, temeljitu rekonstrukciju." 

I dok se bavimo aferama, dug u zdravstvu nezaustavljivo raste.
Ukupno oko dvije milijarde eura.

 

Pročitajte i ovo Gost Dnevnika Nove TV Branitelj Novice Petrača: "Sad znamo tko nam je protivnik"

Pročitajte i ovo "Beroš kao da nije član" Plenković objavio kada će se održati predsjednički izbori! Ljutit je zbog curenja iskaza oko Beroša: "Zašto je to vani? Zbog čega?"