- Podržavamo ulazak Hrvatske u EU jer je to i u slovenskom interesu, ali ne pristajemo na hrvatske pretenzije prema slovenskom teritoriju i moru, rekao je Podobnik na konferenciji za novinare na kojoj je skupina stručnjaka predstavila "zemljovid slovensko-hrvatske granice" na kojem je, kako su rekli njegovi autori, izneseno osam neriješenih graničnih točaka između dviju država kao i teze koje je Podobnik iznosio i ranije o granici u Istri.
Ponovno se tvrdilo da je Slovenija oštećena granicom jer je ona postignuta dogovorom bivših komunističkih čelnika u vrijeme Jugoslavije i da je slovenski "etnički prostor" u prošlosti išao i južnije od rijeke Dragonje.
Podobnik tvrdi da je Slovenija prilikom arbitrarnog određivanja granica u bivšoj Jugoslaviji izgubila djelove teritorija u Istri,
Žumberku i Međimurju.
Vodeći slovenski dnevni list 'Delo' donosi i sliku Podobnikova zeljovida u kojemu se problematizira granično područje južno od rijeke Dragonje, pa i prostor sve do rijeke Mirne, budući da neki povjesničari i etnolozi iz Podobnikova kruga navode da su i na tom prostoru nekoć živjeli Slovenci i da su granice među nekadašnjim jugoslavenskim republikama arbitrarno određene, pri čemu je Slovenija bila oštećena.
Na novinarski upit o odnosima sa Slovenijom glede državne granice i Podobnikove karte reagirao je predsjednik RH Stjepan Mesić. On je rekao kako nikad nije volio razgovarati u kategorijama ultimatuma pa tako i slovenskog ultimatuma.
- Naši prijatelji u Sloveniji mogu crtati karte kakve god žele, u
Sloveniju mogu zahvatiti i Helsinki i Reykyavik. To me uopće ne zanima, no ako želimo dobre odnose, onda moramo sjesti i dogovoriti se jer je granicu utvrdila Badinterova komisija. Granica između Hrvatske i Slovenije je utvrđena, to je granica bivših republika, poručio je Mesić.
Ponovivši da prijateljima u Sloveniji predlaže da se ide na
Međunarodni sud pravde u Haagu, zaključio kako ne zna zašto to ne odgovara Slovencima.
- Mi unaprijed prihvaćamo odluku i nema više nikakvih sporova, zaključio je predsjednik Mesić.