Istraživanje što su ga proveli znanstvenici sa Sveučilišta Chonnam National u južnokorejskom gradu Gwangju na 518 umirovljenika tijekom dvogodišnjeg razdoblja pokazalo je da postoji veza između količine folne kiseline u namirnicama i Alzheimerove bolesti, te da nedostatak folne kiseline može biti simptom demencije.
U Velikoj Britaniji vlasti razmatraju mogućnost dodavanja folne kiseline u kruh i brašno. Smatraju kako bi to bilo korisno i kada je riječ o trudnicama i njihovoj nerođenoj djeci.
Ranije je dokazano da folna kiselina sprječava pojavu problema tijekom razvoja kralježnice fetusa, no nedavna su istraživanja pokazala da njezin nedostatak može utjecati i na pojavu demencije kod osoba treće životne dobi.
Znanstvenici sa Sveučilišta Chonnan National University ustanovili su da 'promjene u mikronutrijentima mogu biti povezane s drugim tipičnim znakovima koji prethode demenciji, poput gubitka težine i smanjenja krvnog pritiska'.
Među ispitanicima je bilo 3,5 posto osoba kod kojih je ustanovljen nedostatak folata. Znanstvenici su ustvrdili da je upravo kod njih 3,5 puta češća mogućnost potencijalnog razvoja demencije. Također su ustvrdili da se ta mogućnost povećava s godinama starosti, da je češća kod manje aktivnih i slabije obrazovanih osoba.
Clive Ballard, direktor centra za istraživanje Alzheimerove bolesti izjavio je kako je studija još jedan primjer koji pokazuje važnost nastojanja pojedinca da vodi zdrav život i konzumira zdravu hranu bogatu vitaminima B i antioksidansima.