Ministarstvo poljoprivrede naredilo je povlačenje i opoziv pojedinih šarži mlijeka s hrvatskog tržišta 'u svrhu prevencije i zaštite potrošača zbog sumnje na povećanu koncentraciju Aflatoksina M1'. Upozorenje je u Ministarstvo stiglo iz BiH, a naredba se odnosi na sljedeće proizvode:
Vindija d.d.
- trajno mlijeko, 2,8% m.m., pakiranje: 1 L, s rokom valjanosti: 03.07.2013.
- UHT (homogenizirano i sterilizirano) mlijeko 2,8% m.m., pakiranje: 1 L, s rokom valjanosti: 24. i 31.05.2013.
Dukat d.d.
- trajno mlijeko 2,8% m.m., pakiranje 0,5 L, s rokom valjanosti:. 24.06.2013.
- trajno mlijeko 'Lagano jutro' 2,8% m.m., pakiranje 1L, s rokom valjanosti: 25.04.2013.
Evo što kažu stručnjaci!
'Ne treba se zbog ovoga uznemiravati zato što ne predstavlja rizik. Takvog mlijeka bi trebalo piti, ovog našeg hrvatskog, ogromne količine, 10, 20 litara dnevno kroz 10 do 20 godina', kazao je toksikolog Franjo Plavšić.
>> Novi porez, nove cijene i skuplji kruh i mlijeko!
'Nakon službenog uzorkovanja mlijeka kod proizvođača Vindija d.d. i Dukat d.d., te po nalazu Hrvatskog veterinarskog instituta, utvrđene su koncentracije Aflatoksina M1 manjih odstupanja od dozvoljenih. Uzorci mlijeka poslani su u Referentni laboratorij u Beč radi dodatne potvrde nalaza. Isti će biti poznati sredinom mjeseca veljače', stoji u priopćenju Ministarstva.
Dodaje se da su proizvođači upoznati s rezultatima nalaza, a iz obiju je tvrtki stigla obavijest da su sve navedene šarže mlijeka zadržane u njihovim skladištima ili ih trenutno povlače s tržišta, a izvoz mlijeka na tržište BiH je zaustavljen.
'Ovim putem Ministarstvo poljoprivrede obavještava potrošače kako nema razloga za zabrinutost, jer se radi o minimalnim odstupanjima od propisanih. U cilju zaštite zdravlja potrošača, predlažemo potrošačima da obrate pažnju na rokove valjanosti navedenih proizvoda te da iste ne koriste', navode.
BiH zabranila uvoz spornog mlijeka
Vlasti Bosne i Hercegovine u subotu su zabranile uvoz mlijeka hrvatskih proizvođača "Dukata" i "Vindije" za koje je utvrđeno da sadrže opasni aflatoksin.
Ovakvu odluku donijeli su Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH te Ured za veterinarstvo BiH na temelju upozorenja koje je izdalo Ministarstvo poljoprivrede Hrvatske.
Zabrana uvoza u BiH odnosi se na "Vindijino" trajno mlijeko sa 2,8 posto mliječne masti s rokom uporabe do 3. srpnja te na homogenizirano i sterilizirano mlijeko u UHT pakiranju čiji rok uporabe istječe u lipnju.
Zabranjen je i uvoz "Dukatova" trajnog mlijeka, također sa 2,8 posto masnoće s rokom uporabe do svibnja kao i mlijeko "Lagano jutro" čiji rok uporabe istječe 25. travnja.
Inspekcija se nastavlja
Veterinarska inspekcija provodi daljnji sustav nadzora nad svim proizvođačima mlijeka u cijelom lancu proizvodnje s ciljem pronalaženja uzroka ovakvih nalaza. Poduzimaju se i daljnje istražne aktivnosti vezane uz sljedivost u proizvodnji, s obvezom kontrole od strane proizvođača trajnog i svježeg mlijeka prije stavljanja na tržište, kao i kontrole sirovina svih dobavljača u cilju isključenja uzroka.
U istu svrhu, i Vidija i Dukat također su poduzeli sve aktivnosti, koje uključuju uzorkovanje mlijeka svojih dobavljača kako bi iste izlučile iz proizvodnje.
Do sada nije bilo pojave aflatoksina u Hrvatskoj, a njegova pojava u mlijeku zabilježena je posljednjih mjeseci i na tržištima većeg broja zemalja u okruženju RH pa će tako veterinarske inspekcije pojačano kontrolirati i hranu za životinje.
Po novim saznanjima, u Ministarstvu poljoprivrede obećavaju da će pravovremeno obavijestiti javnost.
Priopćenje za medije iz VINDIJE:
Poslovni sustav Vindija odlučio se na povlačenje dijela svojih proizvoda s polica trgovina nakon što je Ministarstvo poljoprivrede obavijestilo potrošače o sumnji na pronalazak povećane količine mikrotoksina u mlijeku, stoji u obavijesti Vindije.
"Svi sporni proizvodi povlače se s tržišta i tijekom sutrašnjeg dana taj će posao biti dovršen tako da građani mogu biti sigurni u kvalitetu i zdravstvenu ispravnost Vindijinih proizvoda", kažu u Vindiji.
Proizvodi kod kojih je utvrđena sumnja na povećanu razinu mikotoksina predstavljaju izoliran slučaj i povlače se s tržišta te kao takvi ne predstavljaju opasnost za potrošače, priopćila je Vindija te pojasnila da dozvoljena koncentracija aflatoksina M1 za mlijeko jest manje od 0,05 mikrograma po kilogramu, a ispitivanja su pokazala manja odstupanja od te granične vrijednosti, zbog čega se navedene serije proizvoda povlače.
S tržišta se povlači mlijeko s krajnjim datumom korištenja 24. svibnja 2013. i 31. svibnja 2013. Riječ je o litri trajnog mlijeka, pakiranje UHT slim s čepom 2,8%, dok trajno mlijeko s krajnjim datumom 3. srpnja 2013. s 2,8% mliječne masti, u pakiranju od jedne litre, za koji također postoji sumnja na povećanu količinu mikrotoksina, nije niti pušteno na tržište.
Ukupno povučena količina biti će poznata tek po okončanju postupka i nakon dodatnih analiza samog proizvoda, a za sada nemamo točnu informaciju o postojanju veće količine spornih proizvoda u određenim dijelovima Hrvatske. Povlačimo preventivno samo dvije serije, tako da u pitanje nije dovedena redovita opskrba tržišta našim proizvodima - potvrdili su za Hinu u Vindiji istaknuvši da će se eventualne štete moći procijeniti tek po okončanju povlačenja proizvoda.
U Vindiji tvrde da proizvodi kod kojih je utvrđena sumnja na povećanu razinu mikotoksina predstavljaju izoliran slučaj, a tvrtka će obustaviti otkup mlijeka sa svih onih farmi muznih krava kod kojih se utvrdi povećana koncentracija mikotoksina. Prema pojašnjenu iz Poslovnog sustava Vindija uzrok povećane razine mikrotoksina u svježem sirovom mlijeku koje se prikuplja s domaćih mliječnih farmi, pronalazi se u nesukladnoj stočnoj hrani - koncentriranim smjesama, a posebno u kukuruzu, koje proizvođači mlijeka koriste za hranidbu muznih krava na vlastitim farmama.
Povlači se i tunjevina
U međuvremenu je iz Minist6arstva stigla i vijest o povlačenju tajlandske tunjevine. Zbog utvrđenih povišenih koncentracija histamina, Ministarstvo poljoprivrede naredilo je uvozniku "Konzumu" da s hrvatskog tržišta povuče i opozove proizvode "RIAL - tuna komadi u salamuri", u konzervama od 160 grama, podrijetlom s Tajlanda, i s rokom upotrebe do listopada 2015.
Sporne RIAL-ove konzerve imaju datum proizvodnje 10/2012., a potrošačima koji se ih kupili, savjetuje se da ih ne konzumiraju.
Povišene količine histamina u Rialovoj tunjevini utvrđene su redovitim nadzorom sanitarne inspekcije Ministarstva zdravlja, navodi se u priopćenju Ministarstva poljoprivrede. Inicijalnom procjenom rizika utvrđeno je da proizvod predstavlja rizik za zdravlje potrošača, posebice za osobe intolerantne na histamin proizvode od ribe te djecu i trudnice.
Uvoznik u Hrvatsku, tvrtka "Konzum", započeo je povlačenje spornih proizvoda s tržišta te najavio da će o provedbi mjera obavještavati potrošače putem medija, navodi se u priopćenju.
Pretjerano konzumiranje histamina, tvari koju imaju svi organizmi, može izazvati simptome trovanja. Oni se pojavljuju od deset minuta do tri sata nakon konzumacije. Simptomi su utrnuće oko usta i jezika, pečenje i suhoća u ustima te vrtoglavice i mučnine. (D.M./Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook