Zaustavljen kulturocid

Napokon spašeno najveće nalazište rimskih amfora na svijetu

Slika nije dostupna
Nakon što su kamere Nove TV u veljači zabilježile nevjerojatan kulturocid u Puli, propadanje 2.000 godina starih amfora, Konzervatorski odjel uputio je opomenu investitoru, a kako se u zakonski propisanom roku od šest mjeseci nije oglasio, vrijedno nalazište dobilo je privremenog skrbnika i novu adresu.

Najveća i najvrijednija kolekcija rimskih amfora na svijetu nakon dvije godine napokon je dobila adekvatnu skrb.

'Prostora ima, međutim morat ćemo vidjeti zadovoljava li sve potrebne kriterije. S obzirom na njihovu količinu i težinu bit će potrebno malo ispitati', kazao je Željko Pavletić iz Odjela za komunalni sustav i imovinu.

>> U Puli pronađeno najveće nalazište amfora na svijetu

Prema prijedlogu konzervatorskog odjela privremeni je skrbnik postao Odjel za komunalni sustav i imovinu. Hitne mjere zaštite na lokalitetu osigurat će u ime investitora.

'Investitor će biti dužan snositi te troškove a za njihovo osiguranje upisat će se zakonsko založeno pravo na nekretnine', kaže Pavletić.

Riječ je o tvrtki PZ ulaganja u vlasništvu Vladimira Zagorca koji je prije šest godina krenuo u izgradnju podzemne garaže. Kada je otkriveno nalazište, radovi su stali. A do danas se, ni nakon opomene, iz tvrtke nitko nije oglasio.

'Nastaje problem kada se investitor jednostavno izgubi a da nije doveo do kraja svoje obveze. Tu nastaje jedna pravna imovinska zavrzlama', pojasnila je Alka Starac iz Arheološkog muzeja Istre.

A ta je zavrzlama nakon proteka od zakonski predviđenih šest mjeseci istekla i sada je u interesu što prije osigurati novu adresu za 2.119 amfora koje doslovno propadaju u barakama.

'One se postupno razgrađuju u zemlji zbog utjecaja mineralnih soli, a one koje su oslikane, obojane natpisima te će sasvim sigurno ubrzano gubiti sve dodatke', kazala je Starac.

Za njih 20 već je pronađen muzejski prostor, a novi skrbnik nastojat će i preostale što prije smjestiti na novu adresu. Tako bi ti neprocjenjivi primjerci napokon postali zaista zaštićen dio vrijedne Hrvatske kulturne baštine.