Zbrajaju se štete nakon požara koji je izbio između Omiša i Splita, a u jednom trenu i ušao u grad.
Deseci su kuća izgorjeli, a nastala je i velika materijalna šteta. O uzrocima požara odmah se počelo spekulirati, a mnogi sumnjaju kako je požar podmetnut, iako premijer, predsjednica i vatrogasni zapovjednici poručuju kako treba pričekati rezultate istrage.
Za istragu su zaduženi djelatnici Ministarstva unutarnjih poslova i Inspektorata unutarnjih poslova policijskih uprava kao stručna pomoć ekipi za očevid.
Ministarstvo smo pitali koliko je očevida provedeno u ovoj i prošloj godini te za koliko je njih odgovoran ljudski faktor.
Za najviše požara odgovoran je ljudski faktor
"U 2016. godini inspektori za zaštitu od požara sudjelovali su u obavljanju 1061 očevida svih požara, dok su u šest mjeseci 2017. godine sudjelovali u 437 očevida. Najčešći način izazivanja požara, kada se radi o požarima otvorenog prostora u Dalmaciji i priobalju svakako je ljudski faktor, odnosno požari se izazivaju namjerno, iz nehaja i nepažnje te čine približno 80 posto nastanka svih požara", poručuju iz MUP-a.
"Svaki je požar specifičan"
Kažu kako je svaki požar specifičan, a njegov nastanak, trajanje i širenje ovisi o mnogim faktorima.
"Zbog toga je utvrđivanje njegova uzroka vrlo teško i zahtijeva veliko znanje i dugogodišnje iskustvo. Inspektori za zaštitu od požara tom prilikom koriste se standardnim metodama i operativnim postupcima za utvrđivanja uzroka nastanka požara uobičajenim u okružju i drugim državama Europske unije", kažu u MUP-u.
Iz MUP-a ističu kako u suradnji s DUZS-om, Hrvatskom vatrogasnom zajednicom i jedinicama lokalne i područne samouprave redovito provode preventivne postupke i osposobljavanje građana za zaštitu od požara, pogotovo tijekom turističke sezone.