Svjetski dan osoba s Downovim sindromom

'Nadam se da ćemo zajedno prevladati predrasude koje još postoje u društvu'

Slika nije dostupna
U povodu Svjetskog dana osoba s Downovim sindromom, koji se ove godine prvi put obilježava 21. ožujka, predsjednik Ivo Josipović primio je danas udruge roditelja i djece iz svih krajeva Hrvatske i poručio kako se dijete s tim sindromom može roditi u svakoj obitelji te da je dužnost društva pomoći roditeljima kako bi njihova djeca imala potpuniji i aktivniji život i pravo na jednake mogućnosti u društvu.

Predsjednik je rekao kako mu je poznato da se roditelji djece s Downovim sindromom susreću s mnogim problemima od prvoga dana nakon djetetova rođenja do njegove odrasle dobi - neodgovarajućom zdravstvenom zaštitom, s neprilagođenim obrazovnim sustavom i nemogućnosti integracije te skrbi o osobama s Downovim sindromom nakon smrti roditelja.

Predsjednica Hrvatske zajednice za Downov sindrom Dinka Vuković kazala je kako u Hrvatskoj živi 1526 osoba rođenih s tim kromosomskim poremećajem. Nastariji među njima imaju između 80 i 84 godine što, naglasila je, pokazuje da te osobe mogu imati dug život, pa je na zajednici da im omogući od on bude osmišljen i kvalitetan.

>> Dječak s Downovim sindromom preživio tri dana sam u šumi

‘Nadam se da ćemo zajedno prevladati predrasude koje još postoje u društvu i mobilizirati javnost da pruži potporu vašoj borbi za priznavanjem dostojanstva i dobrobiti vaše djece, i da ćete s nadležnim institucijama izboriti bolju kvalitetu skrbi i života’, istaknuo je predsjednik Josipović danas u Uredu predsjednika predstavnicima udruga iz Koprivnice, Pule, Kutine i Vukovara.

Prosječno se jedno od 650 novorođenčadi rađa s Downovim sindromom, kromosomskim poremećajem koji nastaje zbog viška jednog kromosoma ili dijela kromosoma u jezgri svake stanice tijela, što sprječava njegov normalan fizički i mentalni razvoj. Downov sindrom pogađa sve rasne skupine i može se javiti u bilo kojoj obitelji bez obzira na zdravlje roditelja, ekonomsku situaciju ili način života.

Svjetski dan osoba s Downovim sindromom ove se godine prvi put obilježava pošto su Ujedinjeni narodi prošle godine prihvatili Rezoluciju o osobama s Downovim sindromom te time iskazali potporu zaštiti prava tih osoba u svijetu, a posebice u zemljama u razvoju. Ravnateljica Centra za Downov sindrom u Puli Branka Butorac zahvalila je predsjedniku Josipoviću na potpori u donošenju Rezolucije UN-a te na njegovu zauzimanju za prava osoba s tim sindromom u Hrvatskoj.

Istaknula je kako je taj centar jedini takav u Hrvatskoj, a okuplja 240 osoba. Cilj im je, dodala je, da se osobe s Downovim sindromom izbave iz izolacije i dobiju prava na jednake mogućnosti u društvu te dijalog s institucijama koje im to trebaju omogućiti. Adam Miler, 16-godišnjak s Downovim sindromom koji pohađa redovitu srednju školu u Delnicama i školuje se za stolara, predao je predsjedniku Josipoviću prigodni dar koji je sam izradio. (Hina)