Dok se tjednima političari i razne udruge prepiru zbog izmjena Zakona, glas parova zbog kojih se on i mijenja, najmanje se čuje. Irena Rožić pune četiri godine prolazi težak put. Medicinski potpomognutom oplodnjom pokušava začeti. 'Imate jedan period u kojem se otkriva neplodnost, razdoblje u kojem se dijagnosticira i onda tek kreće taj put. On je i fizički bolan i psihički jako opterećujući', kaže Irena.
Toga je svjestan i ministar zdravlja Rajko Ostojić: 'Stresan je i sam postupak koji vam ne jamči da ćete odmah doći do željenoga djeteta, pa su naši parovi, žene prisiljeni prolaziti taj put nekoliko puta.'
>> Odbor za zakonodavstvo podržao zakon o MPO-u
No želja za djetetom jača je od svega. 'U konačnici nakon svakog postupka sama nada da možete jedan dan zagrliti svoje dijete je vrijedna svake boli', kaže Irena. Prema novom Zakonu, na medicinsku pomoć pri oplodnji imat će pravo žene do 42. godine, u braku, izvanbračnoj zajednici, ali i bez partnera. Moći će se oploditi do 12 jajnih stanica, a zameci će se zamrzavati i čuvati o trošku proračuna pet godina.
'Puno toga dobrog je donio ovaj novi prijedlog. Međutim, postoje stvari koje se još trebaju mijenjati. Kao prvo, definitivno oplodnja svih jajnih stanica. Isto tako, želimo da donori kod nas budu anonimni', rekla je Jelena Koprić iz Udruge RODA.
Protivnici zakona postavljaju pitanje. 'Kako ženi bez partnera dokazati ili dijagnosticfrati neplodnost?', pita Darko Milinović, bivši ministar zdravstva. Prijedlog Zakona će u Sabor, u redovitu proceduru. Svoju bebu želi ugledati oko 50 tisuća ljudi. Svima bi u interesu trebalo biti samo jedno - u tome im pomoći.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.