"Istina, bila sam na svečanosti otkrivanja spomen ploče i u tome ne vidim ništa sporno. Ploču nije podigla država, nego hrvatski branitelji HOS-a, službeno priznate udruge branitelja", kratko je je izjavila Marija Mačković.
Naime, predstavnici Udruge branitelja HOS-a su 5. studenoga na zgradi dječjeg vrtića na Trgu kralja Petra Svačića u središtu Jasenovca otkrili spomen ploču u počast jedanaestorici poginulih pripadnika HOS-a na tom području u Domovinskom ratu.
Reakcije iz Srbije
Na spomen ploči stoji "Neovisnost i suverenost Republike Hrvatske životima su izborili i bojovnici Hrvatskih obrambenih snaga - HOS-a, 1. satnije 'Ante Paradžik'". Uz imena poginulih HOS-ovaca na ploči piše kako je podižu HOS Jasenovac i Udruga branitelja HOS-a grada Zagreba, a na grbu HOS-a uz ostalo stoji i ustaški pozdrav "Za dom spremni".
Među sudionicima otkrivanja spomen ploče uz pripadnike HOS-a bili su i predstavnici Grada Novske te načelnica Općine Jasenovac Marija Mačković, koja je uz prigodne riječi položila i vijenac uz spomen ploču.
Zbog ustaškog pozdrava na ploči u Jasenovcu u nedjelju je reagirao srbijanski ministar rada i socijalne skrbi Aleksandar Vulin, koji je pozvao EU da reagira na "bujanje fašizma u Hrvatskoj", ističući da postavljanje takve ploče u Jasenovcu, gdje je tijekom Drugog svjetskog rata bio ustaški koncentracijski logor, više nije pitanje samo za Hrvatsku i Srbiju, već zahtijeva međunarodno reagiranje.
HOS: "To je stari hrvatski pozdrav"
"Upozoravamo i hrvatsku javnost i čitav svijet da se fašizam u Hrvatskoj ponovo budi", poručio je Vulin
Iz HOS-a poručuju kako je "Za dom spremni" stari hrvatski pozdrav pod kojim su se u Domovinskom ratu borili protiv velikosrpskog agresora na Hrvatsku.
Primorsko-goranski župan Zlatko Komadina u ponedjeljak je postavljanje ploče s ustaškim sadržajem u Jasenovcu ocijenio apsolutno neprimjerenim, ističući kako bi MUP trebao reagirati i tu ploču ukloniti. (Hina)