Zbog pojave mišje groznice u podsljemenskoj zoni do daljnjeg se neće održavati 'Škola u prirodi' na Sljemenu. Ovu mjeru predostrožnosti javljaju iz zagrebačkog Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport.
U programu 'Škola u prirodi' učenici se upoznaju s prirodnim pojavama, usvajaju izviđačke i orijentacijske vještine te proučavaju bogatu floru i faunu Medvednice. Program se provodi u Domu Crvenog križa na Sljemenu provodi od 1984. godine i do sada je kroz njega prošlo 35.000 učenika.
Od početka godine zabilježeno je 20 oboljelih od mišje groznice, a većina ih živi na području Sljemena ili su u zimskim mjesecima posjećivali tu planinu.
Simptomi mišje groznice su visoka temperatura, glavobolja, bolovi mišića, a dominantni su bolovi donjem dijelu leđa, što je znak zahvaćenosti bubrega, ističe prof. dr. Ilija Kuzman s Klinike za infektivne bolesti 'Dr. Fran Mihaljević'.
Najčešće obolijevaju ljudi koji idu u planine prirodom posla ili hobijem, inače zdravi, srednje životne dobi, češće muškarci. Ugroženiji su i pušači zbog toga što češće dodiruju rukama usta, oči i sluznice, a bolest se prenosi zrakom, udisanjem, a u manjem obimu preko predmeta i hrane.
Pročelnik Ureda za upravljanje u hitnim situacijama grada Zagreba Pavle Kalinić najavio je projekt tiskanja edukativnog materijala prvenstveno za izletnike na Sljeme, kao i edukativne tribine za liječnike Zagreba, kako bi se javnost upoznala s tom bolešću te se na taj način djelovalo na smanjenje broja oboljelih. Hina