50 milijuna kuna za sanaciju

Na poplavljenim područjima nalazi se oko 117 tisuća kubika otpada

Slika nije dostupna
Na područjima pogođenima poplavama, prema procjenama se nalazi oko 117 tisuća kubnih metara otpada koje treba zbrinuti, izjavio je danas ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović.

Kolika je to ogromna količina materijala može se vidjeti iz primjera po kojem bi za prijevoz te količine otpada trebalo oko 11.700 kamiona koji mogu zaprimiti po 10 kubika otpadnog materijala.

Procjenuje se također, kazao je Zmajlović, da će za cjelokupnu sanaciju biti potrebno između 40 i 50 milijuna kuna, dok je u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost osigurano 50 milijuna kuna.

Ministar je gostujući u emisiji "A sada Vlada" rekao da je sanacija i obnova poplavljenih područja prioritet cijele Vlade te da je Ministarstvo okoliša pripremilo plan sanacije otpada koji obuhvaća zbrinjavanje cjelokupnog otpada iz kućanstava, s javnih površina te sanaciju potopljenog odlagališta u Gunji.

Gradovi i općine bit će dužni osigurati prostor veličine 300 do 500 metara četvornih koji će biti privremena reciklažna dvorišta na koje će se sav otpad dovoziti i razvrstavati.

Električni i elektronički uređaji, drveni namještaj, metalni otpad predavat će se ovlaštenim sakupljačima, dok će se za građevinski otpad osigurati mobilni uređaji za usitnjavanje kako bi se sve što je iskoristivo koristilo u obnovi lokalnih i poljskih putova. Ono što ostane odlagat će se na odlagališta.

I vi možete pomoći poplavljenima! Evo što im je sada najpotrebnije!

Svi u lancu moraju točno znati što ide kamo i kako prije nego se krene u posao, kazao je Zmajlović.

Naglasio je da će jedinice lokalne samouprave i komunalna poduzeća dobiti potrebnu pomoć u opremi i ljudstvu kako bi se taj veliki posao što brže i kvalitetnije odradio.

Budući da komunalna poduzeća na tim područjima nisu u mogućnosti pružati uslugu građanima ni financirati svoje vlastite troškove, u sklopu programa sanacije pomoći će se tim poduzećima kako bi se građane oslobodilo plaćanja usluge dok ona ne bude omogućena i dok se građanima ne omogući povratak u domove.

Ministar se osvrnuo i na važnu ulogu prirode u obrani od poplava, istaknuvši da prirodne mjere obrane, korištenje prirodnih retencija, mogu biti vrlo učinkovite uz znatno manje troškove od gradnje nasipa.

To pokazuju i primjeri iz Europe u kojoj se provode projekti na načelu "davanja prostora rijeci", gdje se čuvaju prirodna područja uz rijeke i proširuju spajanjem odvojenih rukavaca i odmicanjem nasipa od rijeka, a koji je, primjerice, uspješno realiziran u Nizozemskoj.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook