HZZO

Na novoj listi lijekova Sutent i Tarceva

Slika nije dostupna
Upravno vijeće Hrvatskoga zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) donijelo je danas novu Listu lijekova na koju su uvrštena, kako je i najavljeno, dva nova skupa lijeka - Sutent za liječenje raka bubrega te Tarceva za liječenje raka pluća.

Predsjednik Upravnog vijeća Zavoda Dražen Jurković rekao je na konferenciji za novinare da će Zavod, zahvaljujući sustavu referentnih cijena, na lijekovima uštedjeti 350 milijuna kuna u odnosu prema prošloj godini. Sutent i Tarceva uvršteni su na listu skupih lijekova. HZZO će, prema današnjoj odluci Upravnog vijeća, financirati liječenje 30 pacijenata na godinu, a na teret Zavoda Tarceva će biti odobrena za 60 pacijenata. Za sve ostale pacijente iznad planiranog broja troškove liječenja trebali bi preuzeti proizvođači lijekova u skladu s novim Pravilnikom o lijekovima.

Obnašatelj dužnosti ravnatelja Zavoda Tihomir Strizrep potvrdio je međutim da proizvođači - dvije farmaceutske kuće - još nisu potpisali takav ugovor. Dodao je kako im je prijedlog ugovora sastavljen na temelju analiza koje su načinili samo proizvođači poslan prije sedam dana, a za odluku imaju još tjedan dana. 'Ako ga ne potpišu, Zavod će pronaći način da svim pacijentima kojima je to potrebno osigura lijek', zaključio je Strizrep.

Prema odluci Upravnog vijeća, četiri lijeka s besplatne osnovne A liste prebačena su na dopunsku B listu, pa će pacijenti za njih morati doplaćivati određeni iznos. Među tim lijekovima je i jedan od ukupno tri dugodjelujuća inzulina za liječenje šećerne bolesti - Levemir. Istodobno je zbog prebacivanja s B na A listu doplata prestala za 15 lijekova. U HZZO-u ističu kako 60 posto lijekova ima isti ili manji iznos doplate nego prošle godine. Na novoj listi ima 2065 oblika lijekova, a 1269 oblika izdaje se na recept. Nova lista trebala bi stupiti na snagu u drugoj polovici ožujka.

HZZO je, rečeno je, skratio rokove plaćanja za lijekove za 100 dana pa, umjesto lanjskih 290, dobavljačima sada plaća u roku od 190 dana. Predsjednik Upravnog vijeća naveo je da u ovom trenutku participaciju naplaćuje 80 posto liječnika obiteljske medicine, te da je aneks ugovoru potpisalo njih 55 posto. Rekao je da s Državnim odvjetništvom i saborskim Uredom za zakonodavstvo razmatraju 'moguće sankcije protiv liječnika koji krše zakon jer ne naplaćuju participaciju'. Te bi mjere mogle uključivati oduzimanje dijela glavarine ili pravosudnu naknadu, najavio je Jurković.

Upravno vijeće danas je odlučilo i o financiranju 510 specijalizacija u ovoj godini, uglavnom u primarnoj zdravstvenoj zaštiti i za bolnice na područjima posebne državne skrbi, a uskoro će biti raspisan i natječaj za novog ravnatelja Zavoda.