Deni je jedan od sedamdeset tisuća Hrvata koji svakodnevno posjećuje Facebook. Održava veze sa starim prijateljima a pronalazi i nove zanimljive ljude.
- Ja sam dao svoje ime i prezime. Prema tome može se naći i moja adresa, ali ne bojim se za privatnost. Meni je samo da se nađem i dopisujem sa prijateljima, kaže Deni.
Već kad je prije tri godine pokrenut u Americi, Facebook su žestoko kritizirali antoglobalisti kao produženu ruku američke vlade koja na takav način prikuplja informacije o korisnicima. Najnovije istraživanje pokazalo je kako su podaci, koje član ne želi podjeliti s ostalom virtualnom zajednicom, lako dostupni svakome tko ima viška vremena i kompjutorskog znanja.
- Moguće je sakriti ono što želimo sakriti, ali je isto tako moguće otkriti ono što želimo otkriti. Zlonamjerni će doći do onoga što žele, kaže Deni.
Problem su aplikacije ponuđene svakom korisniku. Riječ je o igrama, kvizu ili drugom obliku zabave. Prihvaćanje je ulaznica hakeru za upad u program. A onda su mu dostupni svi korisnikovi podaci ali i svim njegovim prijateljima navedenim na listi.
IT analitičar Bojan Mušćet kaže kako je najveći problem naivnost korisnika koji popunjavaju cijeli upitnik, od mjesta prebivališta do najdražeg benda.
- To nije samo specijalnost facebooka i drugi sajtovi poput iskrice također otkrivaju podatke samo je kod facebooka to poprimilo neslućene razmjere, kaže Bojan Mušćet.
Stručnjaci za cyber-kriminal upozoravaju kako su poseban problem osnovnoškolci koji uz slike ostavljaju i adrese, što naravno predstavlja raj za pedofile. Nedavno upozorenje dobila je i američka vojska. Trupe smještene u Iraku naime, kontakt s obitelji održavaju upravo putem popularne stranice pritom stavljajući slike trenutačnog položaja što suprotstavljenoj strani itekako olakšava posao.
Naravno, taliban s laptopom nije baš prizor na koji se svakodnevno nalijeće, ali zato istraživanja potvrđuju, za krađu indetiteta, Facebook je postao legitimno okupljalište hakera.