Posljednji slučaj dogodio se prije tri dana kada se 17-godišnja učenica zagrebačke Željezničke škole sunovratila s prozora učeničkog doma.
Je li skočila s deset metara visine kako se pretpostavlja ili slučajano pala? Dok se odgovori na pitanje još uvijek traže, tinejdžerica se dobro oporavlja.
I u ovom slučaju uobičajeni odgovor: nitko ništa nije primijetio - ni škola, ni roditelji, a djevojčica se očito pokušala ubiti.
>> Djevojka pala s prozora učeničkog doma, nije isključen pokušaj samoubojstva
>> Djevojčica u oproštajnom pismu nije napisala zašto se ubila
>> Učenik sedmog razreda otišao iz škole i objesio se u potkrovlju kuće
>> SMS porukom pozvale vršnjake na svoj sprovod
U sprječavanje samoubojstava kod školaraca uključila se i policija. Nije im namjera patrolirati školskim hodnicima, već bolja suradnja s pedagozima i psiholozima. Od pomoći bi im bio i najmanji znak da bi dijete moglo ozlijediti sebe ili druge.
Rijetko koja škola ima dovoljno pedagoga, psihologa i defektologa, prosjek je jedan i pol stručni suradnik. Dvostruko više predviđa pedagoški standard za škole do 500 učenika.
Škole, međutim, nemaju dovoljno ljudi koji bi slušali silne đačke probleme.
Samo u prva tri mjeseca ove godine ruku na sebe diglo je 15 maloljetnika, četiri više nego u isto vrijeme lani. Ni škole ni policija ni druge stručne službe ne kriju svoju zabrinutost i spoznaju da sami ipak ne mogu spriječiti crnu kroniku u kojoj su glavni akteri školarci.