Uvijek na oprezu

Možete li prepoznati krivotvorenu novčanicu?

Slika nije dostupna
Lažni se novac vrlo lako može naći u rukama bilo koga. Ne trebate biti kriminalac da bi krivotvorena novčanica nekako završila i u vašem novčaniku. Što su veće vrijednosti novčanica, veći je i oprez onih koji njima rukuju. Konobarica Rea Dujmušić ipak lažnu novčanicu od 1.000 kuna u polumraku kafića, nije uspjela prepoznati.

U Hrvatskoj se krivotvorenjem kuna najčešće bave maloljetne osobe, koje prvo skeniraju novac, a nakon toga na osobnom računalu novčanicu grafički obrade. Na taj način mogu se mijenjati serijski brojevi, prilagođavati boja i slično. Nakon toga novac se printa i prevara može početi.

Iako će krivotvorina biti loša, i takve će novčanice uspjeti iskoristiti. Međutim za takvo kršenje zakona može se dobiti do 10 godina zatvora. Prevari li vas netko, prijavite to policiji, jer ako taj novac proslijedite možete dobiti jednu godinu zatvora. A možete li na kiosku kupiti nešto s krivotvorenom novčanicom provjerila je ekipa magazina Provjereno.

Kako prepoznati krivotvoreni novac bez posebnih uređaja

Vodeni znak može se vidjeti kada novčanicu okrenemo prema jakom izvoru svjetla. Minijaturni trokuti s prednje i stražnje strane novčanice tvore slovo H kada je okrenemo prema jakom svjetlu. Također još je jedan element zaštitna nit koja se može vidjeti u propusnom svjetlu.

Uz niti, i zaštitna vlakanca jedan su od elemenata zaštite vidljiva tek pod UV lampom gdje fluoresciraju u crvenoj, žutoj i plavoj boji. Kod svih novčanica također se može osjetiti i tekstura materijala.

Bosna i Hercegovina, Srbija, Albanija i ostale zemlje ovog dijela Europe idealne su za izradu i puštanje krivotvorenog novaca u ostatak Europe. Na godinu se otkrije oko tisuću krivotvorenih novčanica, najviše ih je pronađeno u 2005. godini, gotovo pet tisuća.

Osim tiskare u Zelini, u Hrvatskoj je 2001. godine otkrivena ilegalna tiskara koja je proizvodila kvalitetne krivotvorine njemačkih i bosanskih maraka te jugoslavenskog dinara. Hrvatske kune bile su u pripremi, ali nisu bile dovršene.

Novčanica od 200 kuna je najkrivotvorenija novčanica i oko 35 posto se krivotvori. Tako je od 1994. godine kada se kuna počela koristiti, otkriveno je oko 17.000 krivotvorina u vrijednosti od 4 i pol milijuna kuna. Lažni se novac najčešće pojavljuje na tržnicama, sajmovima i pri kupnji preko oglasa. Od stranog novca trenutačno najveća opasnost krije se kod američkih dolara.

Više pogledajte u video prilogu.