Dubrovačke zidine jedna su od najpoznatijih vizura Hrvatske u svijetu. Ipak, Dubrovačko-neretvanska županija ostala je najnepristupačniji dio Hrvatske. Iz Zagreba je bilo lakše doći do Minhena ili do Milana nego do Korčule ili Pelješca.
26. srpnja ove godine očekuje se svečano puštanje u promet Pelješkog mosta, sada i službeno nazvanog Most Pelješac. Time se i cestovnim putem povezuje cjelovit teritorij Republike Hrvatske, a Korčula, Pelješac i Dubrovnik postaju bliži nego ikada.
Tih 2404 metara dužine mosta i kilometri pristupnih cesta ostvaruju puno više od građevinskog pothvata. Hrvatska je tradicionalna cestovna turistička destinacija i brojni strani gosti, ali i domaći turisti, iskoristit će cestovni kontinuitet kako bi se uputili u nova iskustva, osobito Pelješca i Korčule.
Da bi stigli do omiljenih odmarališta na našem poluotoku najpoznatijem po očuvanoj prirodi i Plavcu Malom više nećemo trebati paziti na podatkovni promet tijekom često mukotrpnog prelaska državne granice niti žuriti kako bi stigli na vrijeme u red za trajekt.
Umjesto stresa putovanja, radije ćemo se zaustaviti putem kako bi iz vidikovaca i odmarališta s Komarne uživali u veličanstvenom pogledu na most i pelješki arhipelag.
Ukoliko nas ta zadivljujuća vizura ne natjera na predah, Stonske zidine i neke od najljepših plaža južne Dalmacije u neposrednoj su blizini novog prometnog smjera. Neće biti opravdanja da propustimo uživati u stonskoj kamenici ili dagnji, uz priliku za popunjavanjem osobnih zaliha čuvenim pelješkim plavcima i stonskom soli.
Nautičari će sada puno slobodnije moći planirati nove rute na samom Dalmatinskom jugu. Luke i marine Pelješca, Korčule, ali i Mljeta i Lastova već su većinom spremne za novi interes i potrebe nautičara, a plovidba ispod Pelješkog mosta posebno će se regulirati.
Sigurno je, Most Pelješac izmijenit će percepciju nepristupačnosti Dalmatinskog juga, približiti i unaprijediti turističku ponudu većem broju domaćih i stranih gostiju i to ne samo tijekom ljetne sezone, već tijekom cijele godine.
Jer obiteljska gospodarstva, vinski podrumi i autentična kuhinja Dalmatinkog juga žive cijele godine, a ljepota brojnih destinacija uvijek je atraktivna, osobito u spoju s osobnim interesima bicikliranja, hikinga, ronjenja, ribarenja i drugima.