Prvi korak

MOST predložio ukidanje važne saborske povlastice

Slika nije dostupna
Posljednjih dana MOST o povlasticama saborskih zastupnika učestalo progovara na njihovom omiljenom mjestu - Facebooku.

MOST je u ponedjeljak ujutro na Facebooku objavio:

'Prema postojećem zakonskom rješenju zastupnici Hrvatskog sabora ostvaruju pravo na naknadu plaće nakon prestanka obnašanja zastupničke dužnosti. Zastupnik nakon prestanka obnašanja zastupničke dužnosti do početka ostvarivanja plaće po drugoj osnovi ili do ispunjavanja uvjeta za zastupničku mirovinu ili starosnu mirovinu prema općim propisima ima, za vrijeme od šest mjeseci od dana prestanka obnašanja zastupničke dužnosti, pravo na naknadu u visini plaće koju ostvaruje zastupnik, odnosno zastupnik kao dužnosnik u Hrvatskom saboru na istoj dužnosti, a sljedećih šest mjeseci pravo na 50% te naknade. Zastupnik kojem nakon prestanka obnašanja zastupničke dužnosti do ostvarivanja prava na zastupničku mirovinu ili starosnu mirovinu prema općim propisima nedostaje manje od godinu dana, ima pravo na naknadu u visini plaće koju ostvaruje zastupnik na istoj zastupničkoj dužnosti do ostvarivanja prava na mirovinu, ali ne dulje od godinu dana.

Most nezavisnih lista predlaže izmjenu Zakona kojom bi se ova povlastice ukinula, radi vraćanja povjerenja građana u izabrane zastupnike i Hrvatski sabor u cjelini. Također, ukidanjem navedene povlastice ostvarit će se uštede u državnom proračunu.'

MOST je u nedjelju najavio analizu povlastica

Preko društvenih mreža MOST nezavisnih lista najavio je u nedjelju kako kreću u 'temeljitu analizu' povlastica saborskih zastupnika, a u koju će biti uključena i analiza njihovih primanja.

Kako navode iz MOST-a analiza primanja saborskih zastupnika trebala bi poslužiti za donošenje prijedloga izmjene Zakona o pravima i dužnostima zastupnika u Hrvatskom saboru.

'Istina je da je to "ideja naroda", a Most je i nastao "iz naroda". Baš kako smo i obećali, jedan od prvih poteza u idućih nekoliko dana biti će temeljita analiza povlastica zastupnika uključujući i analizu primanja, te će se na temelju toga donijeti prijedlog izmjene Zakona', napisali su na svojoj Facebook stranici.