'Ponuda je dio dugoročne i javno objavljene strategije daljnjeg povećanja vlasničkog udjela u Ini. To je također transparentna javna prilika za više od 30.000 dioničara, a što je najvažnije za tisuće sadašnjih i bivših radnika Ine koji dosad, zbog snažnog pada cijele dionica od naše dobrovoljne javne ponude, nisu mogli ostvariti stvarnu vrijednost Ininih dionica', navodi se u priopćenju MOL-a.
>> Mol malim dioničarima ponudio 2800 kuna za dionicu Ine!
>> 'Na tragu smo rješenja s ponudom MOL-a'
U priopćenju se podsjeća da MOL i Vlada zajednički upravljaju Inom na temelju vlasničkog udjela od 92 posto i dioničarskog ugovora koji je potpisan 2003., a proširen 2009.
'Neovisno o tome posjeduje li MOL više ili manje od 50 posto dionica, prava vlade u Ini zaštićena su dioničarskim ugovorom i na njih ni na koji način neće utjecati ishod naše ponude', ističe se te dodaje kako vlada, među ostalim, zadržava pravo na imenovanje svojih predstavnika u upravljačka tijela Ine, pravo veta na strateške odluke, pravo prvokupa MOL-ovih dionica Ine, a nepromijenjeno ostaje i pravo ponovnog otkupa u slučaju neprijateljskog preuzimanja MOL-a.
Nakon MOL-ove objave o ponudi otkupa, Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa) obustavila je trgovanje dionicama Ine na Zagrebačkoj burzi, dok javnost ne bude točno i ispravno obaviještena o okolnostima ponude MOL-a, a ta obustava još traje. (Hina)