"Dnevnik Anne Frank", "Mali princ" i "Ježurka Ježić" samo su neka od djela koja nisu našla svoje mjesto u novom kurikulumu Hrvatskog jezika. Neka od njih do sada su bila dio proširenog popisa djela za cjelovito čitanje, a sada više nisu. Neka druga su pak, kao što je to kultna "Ježeva kućica", isparila s preporučenog popisa.
Kazališni redatelj Lovro Krsnik već sedam dana odlazi na Markov trg pred Vladu i mirno čita upravo ta "degradirana" djela, uz koja je i sam odrastao i za koja smatra da su od neprocjenjive važnosti. Akcija koju je pokrenuo zove se #idaljecitam te se može popratiti na instagramu i Facebooku, gdje Lovro svakog dana uživo prenosi svoje čitanje ispred Vlade.
"Potaknuo me građanski revolt da su ta djela, koje stvarno smatram klasičnima i s kojima sam i sam kao dijete odrastao, postala tema javnih prijepora, gdje se počelo popitivati njihovo mjesto u tom osnovnom popisu knjiga koje bi djeca kroz školovanje trebala proći. Iz inata mi je došlo da im na najjednostavniji način, koji je ujedno i najpitomiji i koji ne može izazvati nikakve negativne reakcije, a to je upravo čitati knjige, dam opet taj medijski prostor u pozitivnom i afirmativnom smislu, za koji mislim da one zaslužuju", objasnio je u razgovoru s nama Lovro.
Reakcije kaže, uživo nisu mnogobrojne, ali su vrlo pozitivne. Njegova akcija za sada nema mnogo slijedbenika, barem ne onih koji bi mu se uživo pridružili u čitanju, ali kaže kako svi smatraju njegov pokret simpatičnim.
"Danas je sedmi dan kako ću ići čitati i reakcije su pozitivne. Više su pozitivne preko društvenih mreža nego uživo jer evo u šest dana mi je prišlo deset građana koji su došli na temelju mojih objava i šest službenih lica.
Službene me osobe naravno moraju provjeravati jer je to njihov posao, tako da tu nema nikakvog antagonizma, na neki način čak sve skupa ispada i simpatično. Dok oni meni provjeravaju osobnu, ja naivno nastavljam čitati pa onda sve to ispada kao simpatičan skeč. Nisam imao apsolutno nikakva negativna iskustva, oni provjeravaju, ja čitam. Svatko radi svoj posao", objašnjava atmosferu na Markovu trgu.
Sve je krenulo iz revolta, inata, ali i plemenite pobude.
"Mislim nastaviti dokle god osjećam da to ima smisla. Mislim da ljudima treba vratiti vjeru u čitanje i vjerujem da je ta sila, uzlazna putanja što se tiče društvenih kretanja, moguća jer ako svaka generacija raskine ili odbaci neki dio za koji su se prijašnje generacije borile kao za civilizacijske dosege, onda stvarno ne znam gdje ćemo stići", odgovara na pitanje o tome koliko dugo planira čitati pred Vladom.
"Svojim primjerom htio sam pokazati da se kontinuiranim radom i primjerom možda može nešto postići, pomaknuti ili barem postaviti pitanje", zaključuje.