Mjerom koja je izazvala brojne polemike, deset tisuća mladih trebalo bi doći do prvog radnog iskustva. U Hrvatskom zavodu za zapošljavanje kažu kako je 50-ak poslodavaca odbijeno te da će oni koji mlade prime, biti pod posebnim nadzorom. 'Uglavnom su to zanimanja u zdravstvu i socijalnoj skrbi, u obrazovanju, u lokalnoj upravi i samoupravi, obrtnička zanimanja, pedikeri, frizeri, građevina i arhitekti', rekla je Ankica Paun Jarallah, v.d. ravnatelja HZZ-a.
Ukoliko odbiju pristati ovakvu ponudu mladi neće biti kažnjeni niti izbrisani sa Zavoda. Čak sedam mjesta otvoreno je u Muzeju suvremene umjetnosti. Ove godine i više nego prije. 'Stječu radno iskustvo, upoznaju procese rada, a što je vrlo važno, nakon godinu dana imaju pravo polagati ipsit za kustosa', rekla je Snježana Pintarić, ravnateljica Muzeja suvremene umjetnosti.
>> Podržan Mrsićev prijedlog zakona o poticanju zapošljavanja
Na takav će ispit uskoro Petra. Svoj staž u Muzeju ona je odradila uz naknadu od 1.600 kuna, ali i dobila posao. 'Da nisam imala ovu priliku, vjerojatno bi se nalazila doma, a ovako ima puno za naučiti i već sam puno naučila', rekla je povjesničarka umjetnosti Petra Bem. Unatoč strogom nadzoru poslodavaca - studentski zbor negoduje zbog vladine mjere.
'SMatramo da će se na taj način omalovažiti sav trud, novac, ulaganje i obarzovanje što su ga mladi ljudi i njihovi roditelji uložili', rekao je predsjednik Studentskog zbora Danko Relić. Drukčiju sliku prvog posla ima akademska umjetnica Nina.
'Studirala sam pet godina i u najmanju ruku mislim da je to ne izrugivanje, ali podcjenjivanje struke', rekla je akademska slikarica Nina Šestanović Bugarin. I dok Nina svoju sreću kroji sama, kroz ovaj Vladin program do posla bi trebalo doći barem 10 tisuća mladih.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.