Kako je moguće?

Službeni vozač Milanke Opačić služio kaznu zbog prijetnji smrću supruzi

Slika nije dostupna
Posljednjih godinu dana, službeni vozač potpredsjednice Vlade Milanke Opačić, služio je uvjetnu kaznu zbog prijetnji smrću supruzi i uredno vozio ministricu, potvrđeno nam je iz Ministarstva socijalne politike i mladih.

Kako je moguće da osoba, koja je državni namještenik i prolazi sigurnosne provjere, bude pravomoćno osuđena i vozi štićenu osobu, upitali smo sve nadležne institucije. Iz ministarstva poručuju kako za to nisu znali, te da su danas zatražili drugog vozača.

Sigurnosno obavještajna agencija odgovorila nam je da nisu dobili zahtjev za novom sigurnosnom provjerom od poslodavca. Sud, kaže ministarstvo pravosuđa, nije bio obvezan prijaviti poslodavcu pravomoćnu presudu, ali je na to bio obvezan sam vozač.

PRIJETILI JOJ SMRĆU: Ministricu Opačić čuva policija

'Ministarstvo socijalne politike i mladih nije do jučer imalo saznanja da Robert Lazar ima ikakvu pravomoćnu presudu. S obzirom da Robert Lazar nije zaposlenik Ministarstva nego Ureda za opće poslove Hrvatskog sabora i Vlade RH, i da je potpredsjednici Vlade RH dodijeljen od strane UZOP-a (kao što je uostalom dodijeljen i bivšoj potpredsjednici Vlade Jadranki Kosor), pitanja iz njegovog radnog statusa su u nadležnosti Ureda za opće poslove Hrvatskog sabora i Vlade RH', priopćili su iz ministarstva.

Pitali smo i je li im se obraćala supruga navedenog vozača. Kažu da nije. Danas su zatražili drugog vozača. Kako je moguće da nitko nije znao? Prema zakonu o sigurnosnim provjerama sam je bio dužan prijaviti da je pravomoćno osuđen.

'On treba biti svjestan i imati određenu razinu odgovornosti prema sebi, prema radnoj sredini koja je i naravna stvar, poštivati zakone koje vrijede u Hrvatskoj', objasnio je Bono Marjanović, stručnjak za sigurnost za Dnevnik Nove TV.

Može li odgovornost biti samo njegova? Upitali smo nadležne institucije

'Zaposlenik je u konkretnom slučaju bio dužan obavijestiti poslodavca o promjeni okolnosti o kojima se odlučuje u sklopu postupka sigurnosne provjere sukladno Zakonu o sigurnosnim provjerama', odgovorili su iz Ureda za opće poslove Hrvatskog sabora i Vlade.

Tražit će od njega očitovanje. U ministarstvu pravosuđa kažu kako sudovi nisu obvezni o presudi obavijestiti poslodavca. U sustavu je deset godina. Prvu i posljednju sigurnosnu provjeru prošao je 2004. godine.

U sigurnosno obavještajnoj agenciji nam kažu kako nove nisu provodili, jer se one provode isključivo na zahtjev nadležnog tijela i uz pisanu suglasnost provjeravane osobe.

'Oni bi i samostalno proslijedili nekom korisniku informaciju ukoliko u svom radu dođu do nekih podataka ili informacija koje bi išle u prilog tome da će biti nečija sigurnost fizička ugrožena', dodaje Marjanović.

Bit će sankcioniran zbog povrede službene dužnosti. Otkaz neće dobiti, budući da je osuđen na godinu dana uvjetno, odnosno 6 mjeseci zatvora u slučaju ponavljanja djela. Za njega će se naći drugo radno mjesto. Zanimljivo, da se danas ide zaposliti na isto mjesto zbog ove ga presude ne bi primili.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook