"U predmetu liječenja bolesnika I. A. obavljeni su zdravstveno-inspekcijski nadzori u KBC-u Split, ordinaciji izabranog liječnika te Zavodu za hitnu medicinu Splitsko-dalmatinske županije.
Temeljem dostupne medicinske dokumentacije i izjava liječnika koji su sudjelovali u liječenju bolesnika I. A., Stručno povjerenstvo mišljenja je da su učinjeni propusti u liječenju bolesnika, uz napomenu da se radilo o rijetkom kliničkom entitetu te učinjene protokol dijagnostike i liječenja treba gledati kroz tu prizmu.
Zdravstvena inspekcija u skladu s ovlastima, a sukladno odredbama Zakona o zdravstvenoj zaštiti cjeloviti predmet proslijedit će na daljnje postupanje Državnom odvjetništvu", navodi se u nalazu inspekcije.
Vinko Ljubičić, odvjetnik kirurga tvri kako izvješće inspekcije nije pokazalo da je došlo do bilo kakvog kašnjenja operacije
"Ni ja ni moja stranka nismo imali neposredan uvid u cjelovito izvješće inspekcije. Prema onom što sam pročitao iz medija, načelno mogu reći da se to ukapa u moj stav od samog početka. Prije svega, potvrđeno je da se radi o iznimnom zahtjevnom i vrlo teškom bolesniku te posebnom entitetu. Treba utvrditi tko je i gdje učinio evenutalni propust koji bi mogao biti u uzročnoj vezi s posljedicom. Ovaj izvještaj nije potvrdio glasine da je došlo do bilo kakvog odgađanja liječenja pri operativnom zahvatu. Postupak će pokazati tko je u pravu, a mi tvrdimo da nije bilo kašnjenja operaciji niti bilo kakve greške prilikom rada liječnika", kaže Ljubičić.
Oglasili se iz Hrvatske liječničke komore
Iz Hrvatske liječničke komore poručuju kako nisu upoznati s mišljenjem donesenim od strane spomenutog Stručnog povjerenstva, kao niti od strane zdravstvene inspekcije Ministarstva zdravstva.
"Ako Ministarstvo zdravstva dostavi Hrvatskoj liječničkoj komori cjelokupni predmet na daljnje postupanje, nadležno Povjerenstvo HLK-a će temeljem svojih statutarnih ovlasti isto razmotriti te donijeti mišljenje o opsegu i kvaliteti stručnog djelovanja liječnika u konkretnom slučaju", poročuju iz HLK.
Podsjetimo, Provjereno je donijelo potresnu priču Ljubice Adžaip, koja je po savjetu medicinske sestre kardiokirurgu u ured odnijela ukupno 3000 eura kako bi joj operacijom spasio supruga.
Inspekcija Ministarstva zdravstva pregledavala je dokumentaciju u vezi sa slučajem kardiokirurga protiv kojega je USKOK pokrenuo istragu zbog sumnje da je za žurne pretrage i operativni zahvat životno ugroženoga pacijenta od njegove supruge primio tri tisuće eura mita, no unatoč operaciji pacijent je umro.