rezolucija UN-a

Ministarstvo vanjskih poslova objasnilo zašto je Hrvatska bila protiv dokumenta koji osuđuje sve zločine protiv izraelskih i palestinskih civila

Pojas Gaze, 19.10.2023. - 2 Foto: AFP
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova poslalo je priopćenje u kojem objašnjava zašto je Hrvatska glasala protiv dokumenta koji osuđuje sve zločine protiv izraelskih i palestinskih civila.

Opća skupština Ujedinjenih naroda usvojila je rezoluciju kojom se traži "trenutačno, trajno i održivo humanitarno primirje" u Gazi i kojom se poziva osuđuju svi zločini protiv izraelskih i palestinskih civila.

Međutim, Hrvatska je među 14 zemalja koje su glasale protiv rezolucije, a o tome se jutros oglasilo Ministarstvo vanjskih i europskih poslova. Priopćenje MVEP-a prenosimo u cjelosti:

"Stajalište Republike Hrvatske je otpočetka jasno i principijelno. Osuđujemo teroristički napad Hamasa, ističemo pravo Izraela na sigurnost i samoobranu, uz poštovanje odredbi međunarodnog humanitarnog prava kao i zaštitu civilnog stanovništva.

Pročitajte i ovo Stigao odgovor Moskve Rusija odbacila ozbiljne optužbe Bijele kuće: "To je mogla smisliti samo osoba s razbuktalom maštom"

Stoga su netočna tumačenja da je Hrvatska glasovanjem 'protiv' rezolucije u Općoj skupštini UN ujedno i protiv humanitarnih stanki, pružanja pomoći Gazi ili zaštite civilnog stanovništva. Uostalom, još prošli tjedan, Vlada RH je uputila žurnu humanitarnu pomoć stanovništvu Pojasa Gaze u iznosu od 250.000,00 eura.

U tekstu predmetne rezolucije ne spominje se da je Hamas izvršio teroristički napad 7. listopada ove godine, kao što se ni ne zahtjeva bezuvjetno puštanje talaca. Ovakav izričaj ide i protiv zaključaka Europskog vijeća u kojima je Hamas jasno imenovan. Većina država članica EU-a glasovala je protiv ili bila suzdržana vezano za ovako predstavljenu rezoluciju.

Pročitajte i ovo Kaos u New Yorku VIDEO/FOTO Prosvjednici zatvorili veliku željezničku postaju: Stotine ljudi tražilo mir u Gazi

Europska unija je na sastanku na vrhu Europskog vijeća predložila 'humanitarne pauze' kako bi civilno stanovništvo pojasa Gaze moglo dobiti potrebnu pomoć, a da Hamas ne dobije potrebnu podršku. Hrvatska je takav prijedlog jasno podržala.

U slučaju predmetne rezolucije, Hrvatska nije mogla podržati nacrt u kojem se ne imenuje niti spominje Hamas koji je izvršio napad i pokolj civila koji se smatra najvećim pojedinačnim stradavanjem Židova nakon Drugog svjetskog rata.

Istodobno, Hrvatska ostaje čvrsto posvećena međunarodnim naporima usmjerenima prema sprječavanju daljnje regionalne eskalacije trenutne krize."