Slavica Robić iz Društva za oblikovanje održivog razvoja istaknula je kako energetsko siromaštvo predstavlja situaciju u kojoj pojedinci ili kućanstva ne mogu primjereno zagrijati svoje domove ili koristiti druge energetske usluge po pristupačnoj cijeni.
Istraživanja pokazuju da čak 54 milijuna građana EU-a (10,8 posto europske populacije) nije moglo 2012. godine održavati domove adekvatno zagrijanima. Srednjoistočna i južna Europa posebno su pogođene energetskim siromaštvom.
Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja pokrenulo je otvorene dijaloge partnera koji okupljaju predstavnike državne i lokalne uprave, akademske zajednice i stručne javnosti, građevinskog i energetskog sektora te pratećih industrija na tematskim radionicama. Time se želi stvoriti široka mreža povezanih stručnjaka spremnih na zajednički dijalog i doprinos dekarbonizaciji fonda zgrada do 2050. godine.
Državni tajnik Željko Uhlir pozvao je zainteresirane partnere da tijekom sljedećih mjeseci pristupe potpisivanju "Povelje o suradnji u cilju dekarbonizacije zgrada do 2050. godine" i zajedničkom promicanju dekarbonizacije zgrada. "Nastojat ćemo do kraja ove godine pronaći i zainteresirati za suradnju stotinjak partnera, kako bi se još efikasnije poticala energetska učinkovitost", najavio je Uhlir.
Sadržaj povelje odnosi se na postizanje energetskih i klimatskih ciljeva na nacionalnoj i EU-ovoj razini kroz dekarbonizaciju fonda zgrada, obnovom zgrada i građenjem zgrada gotovo nulte energije, kaže se u priopćenju. (Hina)