Među neprofitnim rekorderima u prihodima su primjerice Dinamo, Posmrtna pripomoć i Caritas. Od gotovo 50 tisuća registriranih udruga financijsko izvješće prošle godine predalo je njih 10 tisuća.
'Dosta tih nadzora je na kraju završilo u državnom odvjetništvu što znači da je bilo nepravilnosti koje pokazuju netransparentno trošenje tih sredstava', rekao je pomoćnik ministra financija Branko Šegon.
10 tisuća udruga u prošloj godini imalo je prihod od oko 4,5 milijarde kuna. Od tog iznosa od države su dobili oko 1,2 milijarde.
'Razliku preko 3 milijarde kuna dobili su iz drugih izvora. Mi želimo imati potpunu kontrolu financijskog poslovanja bez obzira dolazi li novac iz proračuna ili drugih sredstava', objasnio je Šegon.
>>Stiže novi zakon koji će i neprofitne organizacije natjerati da pravdaju svaku potrošenu kunu
Dinamo je primjerice prijavio prihod od 178 milijuna kuna, Posmrtna pripomoć - oko 57 milijuna, Caritas oko 30 milijuna.
Cilj ministarstva je da se zarađeni novac koristi za djelovanje Udruge, a ne za gospodarsku djelatnost.
'Svi oni koji se žele baviti gospodarskom djelatnošću trebaju voditi knjigovodstvo i plaćati državi sve porezne obveze sukladno zakonu', zaključio je Šegon.
Zakon o računovodstvu neprofitnih organizacija već bi ove jeseni trebao pred zastupnike.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook